Temat: Fundusz założycielski
Fundacja jest "funduszem z osobowością prawną", stąd wymagany fundusz założycielski na start. Po rejestracji fundusz ma być wykorzystywany na cele do których została przeznaczona fundacja, czyli staje się funduszem statutowym.
Jeśli spadnie do 0, to uznaje się, że fundacja spełniła swoje zadanie i powinna zostać zlikwidowana.
Statut fundacji może określać dodatkowo skąd fundacja czerpie przychody (spadki, darowizny, zapisy, dotacje, nawiązki, odpłatna działalność statutowa, działalność gospodarcza, odsetki od inwestycji, i inne), żeby zagwarantować, że fundacja znajdzie dodatkowe środki na działanie, czyli na zasilanie funduszu statutowego, no chyba, że fundator zastrzegł w statucie inaczej ;)
Rola fundatora w Fundacji kończy się z chwilą jej zarejestrowania. Od tego momentu rolę kierowania działalnością przejmuje zarząd w oparciu o statut. Fundator może zastrzec sobie w statucie, że to on wybiera pierwszy zarząd i może wskazać na siebie jako na pierwszego prezesa lub członka zarządu fundacji.
Koszty rejestracji fundacji powinny pochodzić spoza funduszu założycielskiego, bo zostaje on przekazany fundacji po jej zarejestrowaniu w oparciu o oświadczenie woli fundatora.
Rejestracja działalności gospodarczej już dizłającej fundacji może być sfinansowana z funduszu statutowego, chyba, że ciążą na nim inne zobowiązania, jak umowa darowizny wskazująca na co darowizna powinna być wydana, dotacja celowa, itp.
Karol Krzyczkowski edytował(a) ten post dnia 21.01.10 o godzinie 14:39