Izabela  Sadowska-Trzcińs ka

Izabela
Sadowska-Trzcińs
ka
Koordynator działu
sprzedaży usług i
rozwiązań Isolution
...

Temat: WOLONTARIAT PRACOWNICZY Z FUNDACJĄ PRZYJACIEL

Światowe trendy

Od wielu lat wszelkie zagraniczne wyjazdy firmowe (insetive), zwłaszcza do krajów tzw. trzeciego świata w swoich programach mają obowiązkowo dzień poświęcony wspieraniu lokalnej ludności, w najróżniejszej formie i zakresie, w zależności od kraju i potrzeb społecznych. Najczęściej są to wizyty w lokalnych wioskach, szkołach, pomoc miejscowej ludności, wspólne gry i zabawy, prace remontowe a nawet wsparcie w pracach gospodarskich. Działania te jednak ograniczają się do wybranej grupy pracowników biorących udział
w wyjeździe. Mimo to dostrzeżono ogromne znaczenie psychologiczne i społeczne takich działań a także szczególny rodzaj integracji wśród pracowników oraz poprawy ich wzajemnych relacji, która pozytywnie wpłynęła na ich dalsze stosunki zawodowe i prywatne.

Wolontariat w Polsce

Za sprawą dużych korporacji i światowych koncernów, które zgodnie ze swoją polityką wewnętrzną wspierają różne inicjatywy społeczne i lokalne, uczestnicząc w ogólnokrajowych akcjach charytatywnych, zbiórkach pieniędzy czy przedmiotów AGD, żywności, możemy dostrzec nacisk na potrzebę rozszerzenia tych działań na wszystkich pracowników i ich osobistego zaangażowania.

W ostatnich latach coraz bardziej popularny staje się tzw. Dzień Wolontariatu Pracowniczego. Firma poświęca jeden dzień w roku na wspólne działania wszystkich pracowników nie związane z pracą. Jest to znakomity sposób na integrację pracowników z jednoczesnym poczuciem zrobienia czegoś dobrego dla innych będących w potrzebie ale wymagającym własnego zaangażowania, pomysłowości i przygotowań. Każdy oddział, filia firmy a nawet pracownicy decydują samodzielnie, jak taki Dzień ma wyglądać. W każdym miejscu jest on inaczej zorganizowany i dzieje się coś innego.

Indywidualne ograniczenia?

Mając na względzie wrażliwość poszczególnych osób, odporność na krzywdę ludzką, możliwości fizyczne bądź też związane z własnym zdrowiem w wolontariacie pracowniczym proponujemy różnego typu formy aktywności dostosowane do indywidualnych możliwości poszczególnych pracowników.

Wybrane formy aktywności dla wolontariuszy

1. Działania w placówkach wychowawczo opiekuńczych.
Podopieczni tych placówek pokrzywdzeni przez los a bardzo często przez własne rodziny przy pomocy i wsparciu wolontariuszy, mogą spędzić jeden cudowny „normalny” dzień.
To dla nich wyjątkowe wydarzenie, na które czekają, do którego pod okiem wychowawców przygotowują się bardzo skrupulatnie. Te spotkania są dla nich szansą spędzenia radosnych chwil w przyjaznej i ciepłej atmosferze, przeżycia wspaniałych emocji, zaznania życzliwości od obcych, nieznanych ludzi.

1.1. Wybrane placówki.
Prowadząc i organizując tego typu działania od kilku lat mamy doskonały kontakt oraz znakomicie rozpoznane potrzeby w Domach Dziecka, Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych , Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii oraz Domach Pomocy Społecznej na terenie całego kraju.

1.2. Możliwy zakres działań na terenie placówek:
1. Drobne prace remontowe:
malowanie sal, korytarzy;
malowanie, drobne naprawy (huśtawki, ławki, drabinki, ogrodzenia).
2. Prace porządkowe w ogrodzie (pielenie, nasadzenia, grabienie liści).
3. Wspólne zabawy z dziećmi:
proste przedstawienie teatralne;
wspólne rysowanie i malowanie;
gry i zabawy sportowe;
spotkania z psami terapeutami.
4. Wspólna wycieczka z dziećmi do okolicznego parku rozrywki, muzeum, kina.

2. Schroniska dla zwierząt
Czyszczenie boksów;
Wyprowadzanie psów na spacery;
Drobne prace remontowo-naprawcze (malowanie boksów, naprawy, budowanie ogrodzeń);
Prace na terenach wybiegowych (koszenie trawy, pielenie, grabienie, niwelowanie nowych terenów).

3. Ogrody botaniczne,
Prace porządkowe w wyznaczonych przez pracowników miejscach,
(pielenie, przekopywanie, sadzenie, grabienie).

4. Nadleśnictwa
Prace w szkółkach leśnych przy sadzeniu nowych drzew, pielenie już założonych szkółek, budowa paśników, płotów chroniących mrowiska;
Porządkowanie lasu, zbieranie śmieci.

Przykładowy harmonogram działań

9:00 – 9:30 Przyjazd uczestników do wybranej placówki
9:30 – 10:00 Drobny poczęstunek
10:00 – 10:30 Zapoznanie wolontariuszy z placówką, jej podstawowymi problemami
10:30 – 13:00 Wspólne działania
13:00 – 14:00 Lunch
14:00 – 16:00 C.d. działań
16:00 – 16:30 Zakończenie prac, podziękowania.

Dodatkowe elementy
Poza wykonanymi pracami w danej placówce za każdym razem staramy się wesprzeć ją dodatkowo w zależności od zdokumentowanych potrzeb oraz możliwości. Często jest to uzupełnienie sprzętu sportowego, szkolnego w schroniskach zakup kocy, karmy, szczepionek, materiałów remontowych a w ogrodach sadzonek lub sprzętu ogrodniczego.

Podsumowanie

Dzięki wykonanej pracy zawsze dostajemy wiele podziękowań a nawet rękodzieła dziecięce jako prezenty. Jest wiele uśmiechów i uścisków i, choć na pewno nie spełnimy wszystkich oczekiwań, mamy nadzieję, że taki Dzień i nasza wizyta pozostaną w pamięci ludzi jako wyraz bezinteresownej życzliwości.

Korzyści dla firmy i jej pracowników

Integracja i zaangażowanie pracowników w działania społeczne;
Wspólne działania poprawiają komunikację wewnętrzną i relację wśród pracowników firmy;
Umocnienie pozycji firmy aktywnej społecznie;
Budowanie wizerunku firmy, której zależy na zmianie sytuacji osób pokrzywdzonych przez los;
Firma przyczynia się do zmiany sposobu postrzegania życia i funkcjonowania osób, chorych, dzieci, zwierząt pozostających w schroniskach;
Firmy wspierające działania CSR są postrzegane jako nowoczesne, tolerancyjne i świadome swojej mocy pozytywnego oddziaływania społecznego;
Działanie na rzecz innych budzi szacunek i jest wyrazem zrozumienia współczesnego społeczeństwa oraz kultury.

Kosztorys działań

Jest uzależniony od ilości osób i placówek biorących udział w projekcie. Od miejsc i prac jakie będą wykonywane w ramach Dnia Wolontariatu Pracowniczego.

Organizator

Fundacja Przyjaciel