Temat: Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz...

Z czego należy się spowiadać? Z grzechów - to najkrótsza odpowiedź. Są jednak takie grzechy, o których nie mieliście pojęcia. Za jakie przewinienia nie otrzymacie rozgrzeszenia, lub też udzielić może go tylko papież? Odpowiedź znajdziecie w galerii.

Grzechy, o których nie mieliście pojęcia. Czy na pewno wiecie, z czego należy się wyspowiadać?

Spowiedź powinnością każdego wiernego

Powinnością każdego wiernego jest spowiedź. Sobór laterański IV w 1215 roku wprowadził przepisy, które funkcjonują po dzień dzisiejszy - obowiązek przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania przynajmniej raz w roku. Co najmniej raz w roku należy także przyjąć Komunię Świętą - czego, jak wiadomo, bez czystego sumienia robić nie należy.

W dobie pandemii wielu wiernych zadaje sobie pytanie, jak odbyć spowiedź, by nie narazić swojego zdrowia i życia. Czy mimo że luzowane są kolejne obostrzenia, należy ryzykować? Jakie jest stanowisko kościoła w tej kwestii?

Episkopat: Spowiedź on-line lub telefonicznie nie wchodzi w grę
Choć nowoczesność umożliwia wiele zdalnych rozwiązań, nie sprawdzą się one w przypadku spowiedzi. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla: Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik wskazuje, że najwłaściwszym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, jednak w szczególnych okolicznościach sakrament może zostać przeprowadzony poza nim. W obecnych warunkach Episkopat dopuszcza sprawowanie spowiedzi poza kościołem, w miejscach takich jak:
kaplica,
zakrystia,
sala katechetyczna,
biuro parafialne.
REKLAMA

Spowiedź można odbyć też w innych lokalizacjach pozwalających na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Nie mogę lub boję się przystąpić do spowiedzi. Co w takiej sytuacji?
Do tematu spowiedzi w Wielkim Tygodniu odniósł się Abp Gądecki w orędziu, które wygłosił 4 kwietnia 2020. Arcybiskup podkreślił, że ówczesna sytuacja była szczególna i przypomniał o pewnym rozwiązaniu, które mogło i nadal może okazać się zbawienne dla wielu osób. Chodził o wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy.

Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o - wskazanej w Katechizmie - możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. - Abp Gądecki

Jeśli ma miejsce sytuacja, w której nie możemy przystąpić do spowiedzi i są ku temu poważne racje, wierny może wzbudzić akt żalu doskonałego, co przywraca go do stanu łaski. Na czym akt ten polega? Musi on w sobie zawierać zamiar wyspowiadania się jak najszybciej, gdy tylko będzie to możliwe.

Rzecznik Episkopatu Polski precyzuje: Idąc za wskazaniami Katechizmu Kościoła Katolickiego numer 1452, biskupi napisali, że taki żal odpuszcza nawet grzechy śmiertelne, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. Księża biskupi podkreślają, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi.

Spowiedź a rachunek sumienia. Jak przygotować się do spowiedzi?
Nie ze wszystkich grzechów musimy spowiadać się w konfesjonale. Jakie z nich zostaną nam odpuszczone w trakcie pokuty podczas Mszy Świętej?
...
Jeśli ma miejsce sytuacja, w której nie możemy przystąpić do spowiedzi i są ku temu poważne racje, wierny może wzbudzić akt żalu doskonałego, co przywraca go do stanu łaski. Na czym akt ten polega? Musi on w sobie zawierać zamiar wyspowiadania się jak najszybciej, gdy tylko będzie to możliwe.

Jakie grzechy zostaną nam odpuszczone w spowiedzi powszechnej? ...
Czym są grzechy powszednie? ...
...
https://polskatimes.pl/z-czego-i-jak-sie-spowiadac-za-t...