Temat: W Łodzi uczczono 76. rocznicę likwidacji Litzmannstadt...

W Łodzi uczczono 76. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto

Modlitwą na Cmentarzu Żydowskim, Marszem Pamięci i złożeniem kwiatów na terenie Memoriału Radegast uczczono w piątek w Łodzi 76. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto. W latach 1940-44 hitlerowcy uwięzili w nim ok. 220 tys. osób; większość z nich nie przeżyła wojny.



Obrazek

Ze względu na pandemię w tegorocznych uroczystościach po raz pierwszy od lat nie brali udziału ocalali z getta - ich miejsce zajęło "drugie pokolenie", czyli dzieci byłych więźniów, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu.

Główne obchody - z udziałem m.in. przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, ambasad m.in. Niemiec, Izraela, Czech, Austrii oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej - odbyły się na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 przywożono Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów). Z Radegast ruszały także transporty do obozów zagłady; przyjmuje się, że ostatni z nich - do KL Auschwitz - odprawiono 29 sierpnia 1944 r.
...
Dziedzictwu, przekazanemu młodszym pokoleniom przez ocalałych, poświęcone było wystąpienie Ali Elczewskiej, córki Haliny Elczewskiej, pochodzącej z Łodzi więźniarki getta, KL Auschitz i obozów pracy, pomysłodawczyni Parku Ocalałych w Łodzi. "Ich przekaz oparty był na prawdzie, że życie, a także rodzina i miłość, są najważniejsze. Nauczono nas, by nigdy nie rozstawać się w złości, bo nie wiadomo, czy i kiedy znowu się zobaczymy. Nauczyliśmy się wytrzymywać wbrew wszelkim przeciwnościom i pozostać optymistami. Wpoiliście nam fundamentalną rolę edukacji i odwagi, by stawić czoło trudnościom i nigdy się nie poddawać" - podkreśliła Elczewska mówiąc o pokoleniu swoich rodziców - ocaleńców z Zagłady.
...
Wcześniej w piątek uczestnicy obchodów modlili się na Cmentarzu Żydowskim, skąd przeszli na dawną stację kolejową. Na terenie Memoriału Radegast złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary getta.

Litzmannstadt Getto zostało utworzone przez Niemców w lutym 1940 r. Było ono drugim co do wielkości w Polsce - po warszawskim - i najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich. Początkowo zamknięto w nim 160 tys. osób. Później trafiło do niego wielu żydowskich intelektualistów z Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga oraz 5 tys. Romów z Austrii. Łącznie w getcie znalazło się ok. 220 tys. osób.

Przez pięć lat z głodu i wyczerpania zmarło prawie 45 tys. osób. W styczniu 1942 r. rozpoczęły się masowe deportacje mieszkańców getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zamordowano w sumie 70 tys. osób, a następnie do Auschwitz-Birkenau.

Całkowita likwidacja Litzmannstadt Getto nastąpiła w sierpniu 1944 r. Według różnych źródeł, ocalało z niego jedynie od 7 do 13 tys. osób.(PAP)

autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/w-%c5%82odz...