Temat: Polska nigdy nie była tak duża! Oto 7 ciekawostek o...

Wazowie to szwedzka dynastia, która za sprawą wyborów elekcyjnych w 1587 roku trwale zapisała się w historii Polski. Zygmunt III Waza, Władysław IV oraz Jan II Kazimierz panowali w latach 1587-1668. To wyjątkowo ciekawy okres w historii Polski, naznaczony licznymi wojnami i bitwami na różnych frontach. Poznaj 10 ciekawostek historycznych o dynastii Wazów, i sprawdź swoją wiedzę historyczną.

1. Zygmunt III Waza był spokrewniony z polską dynastią Jagiellonów
Zygmunt III Waza był potomkiem króla szwedzkiego Jana III Wazy i królewny polskiej Katarzyny Jagiellonki, a po kądzieli wnukiem króla Zygmunta Starego i królowej Bony. Anna Jagiellonka, która była żoną Stefana Batorego wysunęła kandydaturę swojego siostrzeńca w elekcyjnych wyborach na króla Polski. ...

2. Za panowania Zygmunta III Wazy Rzeczpospolita osiągnęła największy obszar w historii

3. Na początku panowania Wazów Rzeczpospolita Obojga Narodów była jednym z najpotężniejszych mocarstw w Europie

4. Król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy

W 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę Polski z krakowskiego Wawelu do Warszawy. Rok 1596 można uznać za datę umowną, ponieważ proces przeniesienia całej administracji królewskiej, dworu oraz innych niezbędnych instytucji był znacznie dłuższy. Historycy wskazują wiele powodów przeniesienia stolicy Polski, a jednym z nich jest mniejsza odległość Warszawy od rodzinnej Szwecji króla Zygmunta. Dodatkowo w Warszawie odbywały się sejmy i elekcje królewskie, a miasto znajdowało się bardziej w centrum rozrastającego się mocarstwa jakim była Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wpływ na decyzję monarchy miał również pożar, który strawił zamek na Wawelu 1596 roku.

5. Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza i Jan II Kazimierz nigdy nie porzucili roszczeń do szwedzkiego dziedzictwa
Roszczenia władców z dynastii Wazów do tronu szwedzkiego były główną przyczyną konfliktu polsko-szwedzkiego, który z przerwami trwał aż 60 lat (1600-1660). Najbardziej znaną i najbardziej dotkliwą w skutkach odsłoną tego konfliktu był potop szwedzki w latach 1655–1660, który spowodował ogromne straty demograficzne, gospodarcze, materialne oraz oczywiście terytorialne. Rzeczpospolita Obojga Narodów przestała liczyć się w Europie, a jej terytorium znacząco się zmniejszyło.

6. Zygmunt III Waza był drugim najdłużej panującym królem Polski
Panowanie Zygmunta III Wazy przypadało na lata 1587-1632. Pierwszy z dynastii Wazów spędził na tronie Polskim aż 45 lat, co uczyniło go drugim najdłużej panującym królem Polski, tuż po Władysławie Jagielle. Po jego śmierci tron obejmuje jego syn Władysław IV Waza. Ostatni z rodu Jan II Kazimierz abdykował w 1668 przerywając tym samym ciągłość dynastyczną Wazów.

7. Jedna z najdroższych monet świata pochodzi z czasów Zygmunta III Wazy ...

https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/ciekawostki-histor...