Temat: Liturgia Słowa. Sprawdź, co o niej wiesz

Kto może czytać czytania? Dlaczego w tym momencie Mszy przyjmujemy postawę siedzącą? O tym w naszym specjalnym zestawie Q&A.

Czytanie zazwyczaj czyta ministrant Słowa Bożego lub lektor – może być nim osoba świecka, po odpowiednim przygotowaniu. W czytaniu czytań mogą wziąć więc udział wszyscy parafianie, chyba że nie ma osoby, która podejmie tę posługę – wtedy czytania powinien przeczytać kapłan.

Wyjątkiem wśród czytań Liturgii Słowa jest Ewangelia – tę może przeczytać (zaśpiewać) tylko biskup, kapłan lub diakon.


Dlaczego raz są dwa czytania, a raz jedno?
W dni powszednie w czasie Liturgii Słowa słyszymy dwa czytania biblijne. Pierwsze – ze Starego lub Nowego Testamentu oraz czytanie z Ewangelii. Pierwsze czytanie w dni powszednie okresu zwykłego jest odczytywane w cyklu dwuletnim (rok I w latach nieparzystych, np. w 2021 i rok II w latach parzystych), tzn., że to samo czytanie usłyszymy co dwa lata. Ewangelia pozostaje niezmienna.

W liturgii niedziel i uroczystości są trzy czytania biblijne odczytywane w cyklu trzyletnim (rok A, B, C). Pierwsze czytanie jest ze Starego Testamentu, drugie z Nowego a trzecie to Ewangelia.

Czy w czasie Mszy można przeczytać czytanie wydrukowane z internetu? ...
Czy przy ambonie można przeczytać też modlitwę powszechną, komentarze i ogłoszenia? ...
Czy w czasie cichej mszy (bez śpiewów) powinno się mimo wszystko zaśpiewać Psalm? ...
...
Siedzenie jest postawą słuchającego ucznia. Jest znakiem skupienia, przyjmowania i rozważania Słowa Bożego. Dlatego na czas czytań (lekcji) siadamy. Wstajemy dopiero na aklamację przed Ewangelią. Podczas liturgii postawa stojąca jest zewnętrznym znakiem głębokiego uszanowania dla Boga. W postawie stojącej Ojcowie Kościoła widzieli także symbol świętej wolności dzieci Bożych, radości z odkupienia. Postawa stojąca oznacza też gotowość do działania w liturgii.

Czy w ciągu roku liturgicznego w Kościele czytane jest całe Pismo Święte?
...
Co oznacza znak krzyża na czole, ustach i piersiach, który robimy przed Ewangelią?
Tym znakiem wyrażamy pragnienie, by Słowo Boże było w naszym umyśle (głowa), w naszym świadectwie na co dzień (usta) i w naszym sercu.

https://www.onet.pl/informacje/stacja7/liturgia-slowa-s...Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.01.21 o godzinie 10:10