Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Bp Zadarko o papieskim "dekalogu" chrześcijańskiej...
Bp Zadarko o papieskim "dekalogu" chrześcijańskiej postawy wobec migrantów i uchodźcówPomoc migrantom to nie tylko zbiórki, które nas usprawiedliwiają; trzeba ich poznać i wysłuchać – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko z okazji przypadającego w niedzielę 106. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
- Jest to zaproszenie nie tylko do ludzi wierzących, ale do całej opinii publicznej, aby zatrzymać się i spojrzeć obiektywnie na sytuację milionów ludzi - migrantów i uchodźców, którzy na skutek wojen, konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych i humanitarnych żebrzą o przeżycie - powiedział bp Zadarko.
Dodał, że jest to również okazja do modlitwy za wszystkich, którzy są migrantami i uchodźcami oraz za tych, którzy im pomagają.
W związku ze Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy zgodnie z tradycją papież wydał specjalne orędzie. W tym roku zwraca uwagę na problem wewnętrznych przesiedleńców.
...
Bp Zadarko powiedział, że tegoroczne orędzie papieża Franciszka stanowi kontynuację jego nauczania w stosunku do uchodźców od 2013 roku.
- Ojciec Święty streszcza ją za pomocą czterech czasowników: przyjąć, promować, ochraniać i integrować. W tym roku, papież dołożył jeszcze sześć nowych wskazań mówiąc, że: "Trzeba znać, żeby zrozumieć", "Trzeba zbliżyć się, aby służyć", "Trzeba słuchać, żeby się pojednać"; "Trzeba się dzielić, żeby się rozwijać"; "Trzeba angażować, żeby promować"; "By budować, trzeba współpracować" - powiedział hierarcha.
- Myślę, że to będzie dekalog chrześcijańskiej postawy wobec migrantów i uchodźców - podkreślił bp Zadarko.
...
- Papież zachęca katolików do podjęcia trudu poznania człowieka, który znajduje się w sytuacji wewnętrznego przesiedlenia, a więc spotkania się z nim - z tym, który żebrze o uratowanie życia - dodał bp Zadarko.
...
Zaznaczył, że człowiek ma prawo się bogacić, ale nie może to przysłonić mu drugiej osoby i jej potrzeb. Winien dzielić się nim z innymi, z tymi, których na to nie
stać, którzy nie są w stanie osiągnąć takiej kondycji.
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Ma być okazją dla pobudzenia odpowiedzialności chrześcijan wobec migrantów oraz do przypomnienia obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich problemów. Od 2019 roku Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w ostatnią niedzielę września każdego roku. W poprzednich latach obchodzony był w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/bp-zadarko-o...Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.09.20 o godzinie 22:55