Temat: Abp Wiktor Skworc odwołuje dyspensę od obowiązku...

Abp Wiktor Skworc w opublikowanym 28 maja zarządzeniu odwołuje od 6 czerwca dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św.

W odpowiedzi na złagodzenie przez rząd obostrzeń dotyczących m.in. funkcjonowania kościołów, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, podjął decyzję o odwołaniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Zaleca także przywrócenie w parafiach tradycyjnego harmonogramu nabożeństw i posługi służby liturgicznej. - Możliwe będzie także zorganizowanie procesji Bożego Ciała - czytamy w najnowszym zarządzeniu hierarchy.


Abp Wiktor Skworc wydał w czwartek, 28 czerwca, nowe zarządzenie, w którym m.in. odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św., zaleca przywrócenie tradycyjnego harmonogramu nabożeństw i zachęca wiernych do korzystania z sakramentu pokuty.

- Z dniem 6 czerwca br. odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba, pielęgnacja niemowląt (por. KKK 2180, 2181, 2182.) - czytamy w nowym zarządzeniu abp. Skworca.

Osoby starsze, chore i szczególnie zagrożone dyspensa nadal obowiązuje
W dalszym ciągu metropolita katowicki utrzymuje jednak dyspensę dla „osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem", a wiernych, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęca do korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej.

W zarządzeniu arcybiskup przypomina także, że w kościołach trzeba "zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni."

- Przywrócona zostaje też posługa służby liturgicznej, w tym ministrantów, lektorów, kantorów oraz scholi, a także udzielanie Komunii św. w kościele przez nadzwyczajnych szafarzy - informuje ks. dr Tomasz Wojtal, sekretarz i rzecznik Arcybiskupa Katowickiego.

Metropolita nadal zaleca wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania. Zachęca też wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli 7 czerwca.

W sprawie organizowania uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. przypomina proboszczom o ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami, z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych.

https://dziennikzachodni.pl/abp-wiktor-skworc-odwoluje-...