Temat: Abp Gallagher chce nazwania rzeczy po imieniu....

Abp Gallagher chce nazwania rzeczy po imieniu. "Chrystianofobia" obok antysemityzmu i islamofobii.


Obrazek

Wolność religijna to papierek lakmusowy przestrzegania praw człowieka – zaznaczył watykański sekretarz ds. stosunków z państwami abp Paul Gallagher. W przemówieniu podczas 72. Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku przypomniał, że na świecie rośnie liczba prześladowanych chrześcijan i dodał, że świat za bardzo się do tego przyzwyczaił.


Przywołał w tym kontekście raport przygotowany na zlecenie brytyjskiego MSZ, z którego wynika, że wyznawcy Chrystusa są najbardziej nękaną grupą religijną na świecie.

Wniosek płynący z tego dokumentu jest dla chrześcijan niczym zimny prysznic: przywykliśmy do prześladowań i uznaliśmy je za część naszej drogi. Przez to nasze działania mające na celu przeciwstawienie się przemocy były nieodpowiednie do rozmiarów zjawiska.

- Jest to błąd, który może mieć poważne skutki nie tylko dla Kościoła, ale i dla wszystkich współczesnych społeczeństw. Bez obrony wolności religijnej zagrożone są prawa człowieka w ogóle – ocenił abp Paul Gallagher.

Jego zdaniem, Wielka Brytania powinna starać się o rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zobowiązywałaby wszystkie narody Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do ochrony chrześcijan i zezwalała oenzetowskim obserwatorom na monitorowanie środków bezpieczeństwa.

Szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej zasugerował także, aby szukać nowych zwrotów, takich jak np. chrystianofobia, mających pomóc opisać dyskryminację chrześcijan w taki sam sposób, w jaki islamofobia i antysemityzm są używane do podkreślania aktów przemocy wobec muzułmanów i żydów.

Raport zachęca Wielką Brytanię do zastosowania sankcji wobec krajów, w których chrześcijanie są prześladowani oraz do utworzenia funduszu na rzecz pomocy prześladowanym i opieki nad tymi, którzy uciekli przed prześladowaniami. Ważne są działania nie tylko w skali globalnej, ale także sposób życia każdego z nas.

- Warto podjąć wysiłek życia w zgodzie z sumieniem, nie tylko w dziedzinie religijnej. Przez brak sumienia zaniedbujemy prawa człowieka. Niestety obecnie na Zachodzie obserwujemy jego erozję – powiedział dyplomata papieski.

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/abp-gallaghe...