konto usunięte

Temat: Wyłudzenie kredytu 13 razy dziennie. Chroń PESEL!

Wyłudzenie kredytu 13 razy dziennie. Chroń PESEL!

W danych publikowanych cyklicznie przez Związek Banków Polskich wynika, że w trzecim kwartale minionego roku odnotowano 1231 prób wyłudzeń kredytu na łączną kwotę 66,6 mln zł. Oznacza to, że każdego dnia oszuści podejmowali 13 prób wyłudzenia z użyciem cudzego dokumentu tożsamości. W świetle tych statystyk jasne staje się, że ochrona numeru PESEL jest dziś koniecznością. W niektórych jednak sytuacjach (np. w aptece przy okazywaniu e-recepty) jego ujawnienie jest niezbędne. Jak w takim przypadku zadbać o ochronę danych osobowych?

Dane publikowane przez Związek Banków Polskich nie obrazują w pełni problemu, jakim jest w naszym kraju wyłudzenie kredytu - dotyczą one bowiem jedynie banków, a przecież oszuści kierują swoje kroki również do firm udzielających pożyczki. W przypadku tych ostatnich ilość oszustw uzależniona jest w znacznej mierze od kanału sprzedaży. Jak podaje Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, o przestępczy proceder trudniej jest w kanałach tradycyjnych (placówka, pośrednik), gdzie próby wyłudzenia stanowią tylko 0,2 proc. wszystkich zapytań, jednak w kanale online takich incydentów może być nawet kilkakrotnie więcej.

Wyłudzenie kredytu to proceder, którym przede wszystkim zajmują się zorganizowane grupy przestępcze. Doświadczenie pokazuje, że posługują się one coraz to bardziej wyrafinowanymi metodami pozyskania danych, a sprzyja im w tym rozwój internetu. W sieci dokonujemy zakupów, płacimy rachunki, załatwiamy wiele spraw urzędowych, wysyłamy CV czy uzupełniamy formularze kontaktowe. W ramach tych wielu, z pozoru błahych i rutynowych czynności, udostępniamy osobom trzecim szeroki zakres danych, tracąc kontrolę, kto
i w jaki sposób wykorzysta te informacje.

Jak chronić PESEL i inne dane w sieci?
Powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Mniej danych udostępniajmy w mediach społecznościowych. Regularnie zmieniajmy hasła do skrzynki mailowej czy e-bankowości i zadbajmy, aby były różne dla każdego z serwisów. Zapisując się do newsletterów, zakładając konta na platformach zakupowych czy uzupełniając formularze kontaktowe, sprawdźmy w polityce prywatności, kto będzie właścicielem naszych danych, a co najważniejsze starajmy się ograniczyć do niezbędnego minimum zakres przekazywanych informacji, szczególnie pilnując
numeru PESEL.

Czasami PESEL trzeba podać, np. wykupując leki ...
Jak działają zastrzeżenia kredytowe? ...

Jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nie zawrze umowy o pożyczkę lub kredyt bez naszej wiedzy, warto rozważyć skorzystanie z dostępnych na rynku systemów zastrzeżeń kredytowych. Alerty BIK, system Bezpieczny PESEL lub ChrońPESEL to tylko przykładowe formy zabezpieczenia się przed niechcianym zobowiązaniem finansowym. Mechanizm działania każdego z systemów jest inny – niektóre z nich polegają na każdorazowym wysyłaniu powiadomienia sms lub e-mail, gdy dochodzi do próby uzyskania kredytu lub pożyczki na nasze dane. Inne natomiast polegają na blokadzie numeru PESEL w bazie firm współpracujących z systemem. Oznacza to, że jeśli ktoś będzie chciał zawrzeć umowę w naszym imieniu, wówczas danej instytucji automatycznie pojawi się powiadomienie, że prawdopodobnie jest to próba oszustwa.
...
http://www.finanse.egospodarka.pl/161581,Wyludzenie-kr...