konto usunięte

Temat: Pracodawca nie może dawać łapówki pracownikowi, żeby...

Pracodawca nie może dawać łapówki pracownikowi, żeby potem go z tego powodu zwolnić.

Podejrzewasz, że Twój pracownik dorabia na lewo, i zamierzasz - wzorem policjantów z seriali i polityków z Polski - dokonać prowokacji i zwolnić nieuczciwego podwładnego? Patrząc na orzecznictwo sądów - nie polecam użycia podstępnych metod, aby uzasadnić zwolnienie dyscyplinarne.

Pan Damian pracował w dużej firmie, a jednym z jego obowiązków było rozstrzyganie przetargów. Pracodawca nabrał podejrzeń, że ów pracownik może swoje rozstrzygnięcia opierać nie na obiektywnych kryteriach, ale na podstawie grubości kopert wręczanych kopert. Mówiąc krótko: podejrzewał pana Damiana o przekupstwo. Prezes spółki postanowił zatem przygotować na niego zasadzkę w stylu, którego nie powstydziłoby się CBA. Namówił mianowicie jednego z kontrahentów, by ten podczas negocjacji handlowych wręczył panu Damianowi kopertę, w której znajdowało się 15 tysięcy złotych.

Jak wymyślił, tak zrobił, choć pan Damian twierdził potem, że koperta po prostu została położona na stole, a on sam nie miał złych intencji. Inaczej uznał jego pracodawca, który uznał, że prowokacja powiodła się w 100%, i zwolnił pana Damiana z pracy w trybie zwolnienia dyscyplinarnego. Ze zrozumiałych względów były już pracownik postanowił walczyć o swoje w sądzie. Okazało się, że zagadnienie „czy pracodawca może podstępem wykazać, że pracownik zasługuje na dyscyplinarkę” jest na tyle skomplikowane, że musiał się w tym zakresie wypowiedzieć Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie może niektórych zdziwić, ale jest bardzo racjonalne.

Zwolnienie dyscyplinarne - na nieuczciwego pracownika tylko uczciwe metody ...

http://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/nowoczesne-zycie/p...