konto usunięte

Temat: NEWSLETTER CBA 11.07.2014

NEWSLETTER CBA 11.07.2014

Antykorupcyjna Konwencja Unii Afrykańskiej
W dniu 11 lipca 2003 roku w stolicy Mozambiku, Maputo, szefowie rządów i głowy państw Unii Afrykańskiej przyjęły Konwencję o Zwalczaniu i Zapobieganiu Korupcji.

NIK o wykorzystaniu unijnych środków w ramach Life+
Blisko 23,5 mln euro otrzymali w latach 2010–2013 z unijnego Instrumentu finansowego Life+ polscy beneficjenci na projekty związane z ochroną środowiska. Mimo tak dużych dotacji Minister Środowiska czuł się zwolniony z odpowiedzialności za monitorowanie efektów wykorzystania środków w ramach tego instrumentu, gdyż zdaniem resortu ten obowiązek spoczywał na Komisji Europejskiej.

Niskie podatki za łapówki
10 lipca 2008 roku republikański członek senatu Alaski, John Cowdery, został oskarżony o zmowę z dyrektorami Veco Corp. i próbę przekupienia innego senatora w walce o regulacje podatkowe, które stawiały w uprzywilejowanej pozycji producentów ropy z North Slope.

Mistrz Talleyrand
9 lipca 1815 roku Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, polityk znany z faktu, że na arenie międzynarodowej otrzymywał łapówki podczas każdego sporu i od każdej ze stron, został premierem Francji.

Ponad 90 zarzutów dla instruktora i lekarza
Cieszyńscy policjanci zakończyli śledztwo w sprawie korupcji związanej z wydawaniem orzeczeń lekarskich. Instruktor nauki jazdy oraz współpracujący z nim lekarz przez 10 lat poświadczali nieprawdę w dokumentach dotyczących badań lekarskich przyszłych kierowców. Mężczyźni usłyszeli łącznie ponad 90 zarzutów, a prokurator skierował już w tej sprawie akt oskarżenia.

Głową w mur
Gazety od zawsze miały silny wpływ na opinię publiczną. Mogły wznieść na szczyt lub zniszczyć ludzi, ich idee i rządy. Dziś często odgrywają rolę w ujawnianiu korupcji i skandali, tak jak zrobiły to np. opisując aferę Watergate..

Zatrzymana kobieta oraz jej mąż, którzy wystawiali fałszywe zaświadczenia medyczne
Policjanci z Krakowa zatrzymali 63-letnią lekarkę oraz jej 60-letniego męża. Kobieta, z pomocą męża, wystawiała fałszywe zaświadczenia o zdolności do pracy. Zatrzymania są efektem ciężkiej pracy funkcjonariuszy, którzy przesłuchali setki świadków oraz przeanalizowali tysiące dokumentów, zbierając niezbite dowody na to, że para uczyniła sobie z fałszowania dokumentów stałe źródło dochodów.

Akt oskarżenia za fałszowanie dokumentacji w szkole jazdy
Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Szczecinie zakończyli sprawę dotyczącą fałszowania dokumentacji kursu na prawo jazdy. 32 zarzuty usłyszał jeden z przedsiębiorców, który prowadził lekcje w szkole nauki jazdy. Podejrzany działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a za popełnione przestępstwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Pomnik korupcji
Jako „pomnik korupcji” określił leżącą na granicy z Paragwajem tamę Yacyreta argentyński prezydent Carlos Menem. Gdy wreszcie, 7 lipca 1998 roku, uruchomiono wszystkie jej komponenty całkowity koszt jej budowy wyniósł 11,5 miliarda dolarów amerykańskich w porównaniu do 2,7 miliarda początkowo zakładanych.

Próba korupcji funkcjonariuszy SG
Nie powiodła się próba przekupienia funkcjonariuszy SG z Placówki SG w Lublinie (Nadbużański OSG), wykonujących czynności służbowe związane z kontrolą legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP.

Usłyszała 750 zarzutów korupcyjnych
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą cieszyńskiej komendy wykryli proceder przyjmowania łapówek, w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich. Śledczy przedstawili nieuczciwej lekarce aż 750 zarzutów przyjęcia w sumie prawie 90 tysięcy złotych. Akt oskarżenia liczący prawie 200 stron trafił już do prokuratury. Za przestępstwa te grozi jej do 10 lat więzienia.

Zatrzymany przy przyjęciu korzyści majątkowej
Mokotowscy policjanci wspólnie ze stołecznymi funkcjonariuszami zwalczającymi przestępczość korupcyjną zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o wyłudzenie pieniędzy. Z informacji mundurowych wynika, że pracownicy banku w zamian za preferencyjne warunki zawarcia ugody na wznowienie kredytu hipotecznego przekonali swoich klientów o konieczności wpłaty 8.500 złotych. Wczoraj obaj zostali objęci policyjnym dozorem. Może im grozić kara do 8 lat więzienia.

Jak to się robi po czesku
2 lipca 2004 roku Komitet Dyscypliny Czeskiej Federacji Piłki Nożnej wydał orzeczenie, zgodnie z którym klub FC Synot został ukarany stratą 12 punktów na poczet przyszłego sezonu. Miała to być kara za udział w skandalu korupcyjnym.

Pocałunek śmierci
W 1533 roku Tomasz Morus (Thomas More) odmówił udziału w koronacji Anny Boleyn na królową Anglii. Odmowa była wzięta za akt przeciw Annie i mimo, iż nie istnieją dokumenty opisujące jej reakcję, to uważa się, że byłoby do niej niepodobne zostawić taką zniewagę bez echa. Odmowa, czego Morus nie przewidział, była pocałunkiem śmierci.

Somoza i synowie
Dzień 9 czerwca 1936 to pamiętna data w historii Nikaragui. Wtedy to doszło do wojskowego puczu, w wyniku którego pełnię władzy w państwie zdobył Anastasio Somoza Garcia i tym samym ustanowił jedne z najbardziej skorumpowanych i brutalnych rządów w historii kraju.

http://antykorupcja.gov.p