konto usunięte

Temat: Masz silne hasło? To nie znaczy, że nie grozi ci wyciek...

Masz silne hasło? To nie znaczy, że nie grozi ci wyciek danych

Marek K. z Katowic był przekonany, że jego silne, niezmieniane od czterech lat hasło gwarantuje mu bezpieczeństwo. Dziś swoją opinię musiał zrewidować. Pomogło mu w tym narzędzie Identity Leak Checker, za pomocą którego dowiedział się, że od 2016 roku w sieci krąży jego adres e-mail, imię i nazwisko, a także wspomniane "silne hasło", które wykorzystywał, logując się do Facebooka, Twittera i konta bankowego. Jak przechytrzyć wyciek danych? Oto wskazówki ekspertów ESET.


Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu katowiczanin dowiedział się o niedawnym wycieku przeszło 773 milionów danych z tzw. „Collection#1". Pochodziły one z przeprowadzonych ataków i zawierały całą gamę najróżniejszych danych osobowych, od adresów e-mail, przez imiona i nazwiska posiadaczy kont w różnych serwisach internetowych, po hasła. Marek K. postanowił sprawdzić, czy jego e-mail jest bezpieczny. Serwis Have I Been Pwned wskazał, że nie powinien mieć powodów do niepokoju. Mężczyzna postanowił jednak potwierdzić tę informację. Dociekliwie szukał innych, sprawdzonych stron do weryfikacji cyberbezpieczeństwa. W ten sposób trafił na Identity Leak Checker - portal przygotowany przez niemiecki zespół badaczy bezpieczeństwa z Hasso Plattner Institut.

Identity Leak Checker zgromadził w swojej bazie posiada przeszło osiem miliardów rekordów pochodzących z różnych wycieków danych. Tym razem weryfikacja okazała się brutalnie szczera. Serwis wskazał, że w 2016 roku w wyniku ataku na serwis badoo.com, z którego raz w życiu skorzystał, wyciekły jego imię i nazwisko, data urodzenia oraz silne hasło (bo przecież składające się z dużych, małych liter, cyfr i znaków specjalnych), które wykorzystywał do logowania np. na Facebooku, Twitterze, czy do konta bankowego.
(...)
http://www.egospodarka.pl/154100,Masz-silne-haslo-To-n...