Temat: Koronawirus wywołał plagę oszustw. Na co uważać?

Koronawirus wywołał plagę oszustw. Na co uważać?

Temat koronawirusa nie schodzi z nagłówków. Każdy dzień przynosi nowe zachorowania i rozprzestrzenianie się epidemii na kolejne kraje. Niestety okazuje się, że epidemia zaowocowała również wysypem różnej maści oszustów.

W sieci nie brakuje ofert sprzedaży szczepionek przeciwko wirusowi, fałszywych sklepów oferujących maski ochronne, czy prób wyłudzenia pieniędzy za pomocą wiadomości phishingowych z koronawirusem w tle - czytamy w komunikacie opublikowanym przez CyberRescue.


Najnowsze statystyki odnośnie koronawirusa wskazują na 83 045 osób zarażonych i 2 858 ofiar śmiertelnych. Jego obecność stwierdzono już w około 30 krajach. Do 28 lutego w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia, ale resort zdrowia przekonuje, że jest to tylko kwestia czasu.

Na temat epidemii pojawia się również coraz więcej fake newsów, które w skuteczny sposób potrafią wywoływać panikę i strach wśród społeczeństw. To z kolei wykorzystywane jest przez oszustów.

Maski typu anty-koronawirus i fałszywe szczepionki ...

CyberRescue ostrzega przed oszustwami związanymi z koronawirusem, takimi jak phishing, fałszywe szczepionki i szybujące ceny masek.

Powstają nawet dedykowane sklepy internetowe „specjalizujące się” w sprzedaży masek chroniących przed koronawirusem. Wśród nich można znaleźć takie, których wiarygodność budzi spore wątpliwości.

– Jeśli przyjrzymy się danym sklepu przedstawionym w jego regulaminie, możemy zauważyć, że wyglądają one na należące do innej firmy. Nie mamy więc pewności, czy strona ich po prostu komuś nie “podebrała”. Dodatkową lampkę ostrzegawczą stanowią niedziałające odnośniki do mediów społecznościowych czy konieczność płatności przez PayPal, co może utrudniać reklamację. Dlatego zawsze wybierajmy zakup w sprawdzonych źródłach – mówi Weronika Bartczak, koordynatorka zespołu ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue, startupu wyspecjalizowanego w pomocy osobom, które padły ofiarami cyberprzestępców.

Oszuści idą o krok dalej, oferując w sieci „szczepionki” na koronawirusa, co jest jawnym oszustwem. Ich zakupu można dokonać w bitcoinach. To jedno z następstw pojawiających się w sieci teorii spiskowych, zgodnie z którymi szczepionka ta została wynaleziona już pięć lat temu i od tego czasu była ukrywana przed społeczeństwem.

Plaga fake newsów i wyłudzanie danych ...
Rosnącym i niepokojącym zjawiskiem towarzyszącym tematowi koronawirusa jest tzw. phishing – czyli metoda wyłudzania pieniędzy bądź danych przez przestępców działających w internecie. Na tę chwilę przypadki phishingu są zgłaszane głównie w krajach, gdzie wirus jest już obecny. Warto jednak zapoznać się z mechanizmem działania takich ataków, na wypadek pojawienia się podobnych prób w naszym kraju. Oszuści podszywają się w fałszywych wiadomościach SMS bądź telefonach pod inne firmy, przekazując rzekome informacje na temat epidemii lub informując o darmowych maseczkach. Jednocześnie, wyłudzają od swoich ofiar personalne informacje, a nawet pieniądze.

Kolejnym problemem – bazującym na strachu przed chorobą – są także udostępniane w sieci wiadomości e-mail z treściami poradnikowymi na temat wykrywania i leczenia koronawirusa. Zawarte w nich pliki i/lub linki zawierają złośliwe oprogramowanie, które infekują urządzenia elektroniczne, nierzadko skutecznie wykradając wrażliwe dane.

Jak chronić się przed działalnością oszustów? ,,,
...
http://www.egospodarka.pl/162229,Koronawirus-wywolal-p...