konto usunięte

Temat: Komunikat z 45. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w...

W czterdziestym piątym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) udział wzięli: ...

1. Komisja jednogłośnie zaakceptowała założenia interwencji produktowej, o której mowa w art. 17 ust. 1 Rozporządzenia PRIIP1, dotyczącej ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi2 (UFK). Rozpoczęte prace dotyczą ograniczenia możliwości wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, charakteryzujących się nieakceptowalnymi w punktu widzenia organu nadzoru cechami.

Wśród tych cech wymienić należy:
brak realnych korzyści dla inwestorów (tu: ubezpieczających, ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia) z zakupu produktu z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym mierzonych stopą zwrotu;
lokowanie środków pochodzących ze składek w aktywa charakteryzujące się wysokim ryzykiem, niską płynnością oraz ograniczoną zbywalnością;
przekazywanie inwestorowi niejednoznacznej i nieprzejrzystej informacji o opłatach, w tym zasadach ich ponoszenia i wysokości.
Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że potwierdzenie istnienia poważnych obaw dotyczących ochrony inwestorów, wynikających z oferowania na rynku finansowym ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym charakteryzujących się powyżej wskazanymi cechami, skutkować może podjęciem decyzji o interwencji produktowej, której celem będzie wyeliminowanie z oferty zakładów ubezpieczeń tych ubezpieczeń.

Kolejnymi krokami dotyczącymi procesu wydawania decyzji będą m.in. konsultacje z wybranymi organami nadzoru państw członkowskich, EIOPA oraz samym sektorem ubezpieczeń. Zakończenie prac nad interwencją produktową planowane jest najpóźniej na II kwartał 2020 roku.

2. Komisja jednogłośnie cofnęła zezwolenie na świadczenie przez Waluciarz.pl SA usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej zostało udzielone Spółce decyzją KNF z dnia 21 lipca 2015 r. Zakres usług płatniczych, do świadczenia których Spółka została uprawniona na podstawie tego zezwolenia obejmował świadczenie usługi przekazu pieniężnego. KNF ustaliła, że w związku z działalnością Spółki w zakresie świadczonych usług płatniczych, zachodzi bardzo wysokie ryzyko popełniania lub ułatwiania popełniania przestępstw. Z tych względów KNF uznała, że wobec Spółki zachodzą określone w ustawie o usługach płatniczych przesłanki cofnięcia zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. KNF informuje przy tym, że stwierdzenie zachodzenia tych przesłanek nie wynika z okoliczności będących podstawą wpisu Spółki na Listę ostrzeżeń publicznych KNF w dniu 10 grudnia 2018 r. KNF uznała w szczególności, że Waluciarz.pl SA nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych. Oznacza to, że w związku z działalnością Spółki istnieją bardzo poważne wątpliwości, że Spółka jako krajowa instytucja płatnicza będzie zarządzała działalnością w zakresie usług płatniczych w sposób ostrożny i stabilny, tj. że działania podejmowane przez Spółkę w ramach jej działalności w zakresie usług płatniczych będą prawidłowe, zgodne z normami prawa i dobrymi obyczajami, a przy tym rozsądne, podejmowane z należytą rozwagą i bez nadmiernego ryzyka, zaś efekty tych działań gwarantować będą stabilność Spółki i nie będą wpływać negatywnie na jej reputację jako krajowej instytucji płatniczej, tj. jej postrzeganie jako instytucji praworządnej, godnej zaufania, należycie dbającej o prawidłowość i bezpieczeństwo świadczonych usług płatniczych.

Przeprowadzona ocena działalności Spółki oraz skala i natężenie ryzyka związanego z tą działalnością nie pozwalają uznać tych wątpliwości za usuwalne. KNF uznała również, że niedawanie rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania Waluciarz.pl występuje także po stronie osób zarządzających Spółką. Osoby te bezpośrednio kierowały działalnością Spółki i miały świadomy i decydujący wpływ na ustalenie modelu tej działalności, a także nadzorowanie i kontrolowanie jej przebiegu oraz rozstrzyganie wyłaniających się problemów i wątpliwości i jako takie ponoszą pełną odpowiedzialność za nieprawidłowości w działalności Spółki.

KNF uznała ponadto, że Spółka kontynuując swoją działalność w zakresie usług płatniczych stanowiłaby zagrożenie dla stabilności systemu płatniczego lub dla zaufania do tego systemu. Prawidłowe funkcjonowanie systemu płatności (w tym zwłaszcza płatności detalicznych, obsługiwanych przez dostawców usług płatniczych) ma kluczowe znaczenie dla sprawnego i efektywnego regulowania zobowiązań pieniężnych oraz funkcjonowania rynku sprzedaży towarów i usług, co z kolei znajduje bezpośrednie przełożenie na stan gospodarki realnej. Istota usługi płatniczej, najogólniej rzecz ujmując, polega na powierzeniu przez płatnika środków płatniczych dostawcy usługi w celu dostarczenia tych środków do odbiorcy płatności. Aby płatnicy i odbiorcy płatności masowo skłonni byli do korzystania z tego typu usług, niezbędne jest, by byli oni przekonani, że transakcje których dokonują przy użyciu tych usług świadczone są przez podmioty o nieposzlakowanej opinii i dobrej reputacji, a powierzone usługodawcom środki nie będą zagrożone na skutek nieprawidłowych działań tych usługodawców. Powinni zatem mieć zaufanie do tych usług i do systemu, w jakim są one świadczone – systemu rozumianego jako zestaw rozwiązań instytucjonalnych i prawnych służących prawidłowości realizowania transakcji płatniczych. Zaufanie takie, wyrażające się w przekonaniu, że działalność w zakresie usług płatniczych służy wyłącznie prawidłowemu i sprawnemu realizowaniu płatności pomiędzy uczestnikami obrotu gospodarczego i nie jest wykorzystywana w działalności niezgodnej z prawem czy wręcz przestępczej, powinno istnieć też po stronie organów Państwa.

W ocenie Komisji, kontynuowanie przez Spółkę jej działalności w zakresie usług płatniczych wpływałoby negatywnie na rynkową, społeczną i państwową percepcję prawidłowości i bezpieczeństwa usług płatniczych, a co za tym idzie, stanowiłoby zagrożenie dla ogólnego zaufania do systemu płatniczego w tym jego rozwiązań prawnych i instytucjonalnych. KNF podkreśla, że warunkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego jest spełnianie przez podmioty nadzorowane wysokich standardów w zakresie ostrożnego i stabilnego działania, w tym prawidłowości i praworządności prowadzonej działalności, reputacji oraz zaufania do usług finansowych świadczonych na podstawie udzielonych przez KNF zezwoleń. Decyzja Komisji w sprawie cofnięcia zezwolenia dla Waluciarz.pl SA jest wyrazem braku tolerancji dla naruszania tych standardów i kreowania w ten sposób zagrożeń dla stabilności rynku usług płatniczych i zaufania do tego rynku.

3. Komisja jednogłośnie udzieliła zezwolenia na połączenie Banku Spółdzielczego w Końskowoli (Bank przejmujący) z Nadwiślańskim Bankiem Spółdzielczym w Puławach (Bank Przejmowany). Połączenie odbywa się za zgodą banków wyrażoną w stosownych uchwałach podjętych przez ich organy statutowe.

4. Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie: ...
...
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=67577...