konto usunięte

Temat: Zmiany w skardze nadzwyczajnej - większa pewność dla...

Zmiany w skardze nadzwyczajnej - większa pewność dla przedsiębiorców?

Prezes UOKiK czy Rzecznik Finansowy nie zaskarży już prawomocnych orzeczeń, jakie zapadły z udziałem przedsiębiorców w ciągu ostatnich 20 lat – wynika z nowelizacji przepisów o skardze nadzwyczajnej, która weszła w życie 16.06.2018 r.

Od 3.04.2018 r. można wnosić nową w polskim prawie skargę nadzwyczajną, mogącą uchylić lub zmienić prawomocne orzeczenie. Ze skargą mogą wystąpić: Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz, w zakresie swojej właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podmioty te mogły zaskarżyć także orzeczenia, które uprawomocniły się po dniu 17.10.1997 r. (żadna taka skarga nie została jeszcze wniesiona).


Obecnie tylko Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich mogą wnieść skargę nadzwyczajną wobec „starych” wyroków i mogą to zrobić do 3.04.2021 r. W sprawach „bieżących”, nadal wszystkie wymienione organy mają prawo do skargi nadzwyczajnej, z którą mogą wystąpić w ciągu 5 lat od uprawomocnienia się orzeczenia (a jeżeli w sprawie została wniesiona skarga kasacyjna – w ciągu 1 roku od dnia jej rozpoznania).

Jeżeli mniej organów może wnieść skargę nadzwyczajną w dawno już zamkniętych sprawach, to powinno też spaść ryzyko ingerencji w korzystne dla przedsiębiorców wyroki. Wydaje się więc, że banki czy ubezpieczyciele mogą się czuć nieco pewniej, ponieważ „starych” wyroków nie wzruszy już Prezes UOKiK, Przewodniczący KNF czy Rzecznik Finansowy.
(...)
https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=deccaae3...