konto usunięte
Temat: Zawał serca: przyczyny. Co prowadzi do zawału serca?
Zawał serca: przyczyny. Co prowadzi do zawału serca?Zawał serca nie jest zdarzeniem przypadkowym, a konsekwencją choroby wieńcowej. Do zawału prowadzi wiele czynników: na niektóre z nich człowiek nie ma żadnego wpływ, ale do rozwoju innych w dużym stopniu sam się przyczynia. Dowiedz się, jakie są czynniki ryzyka zawału serca. Co robić, by uniknąć zawału?
Zawał serca to ciężka, nagła choroba, która może prowadzić do śmierci. Szacuje się, że w wyniku zawału mięśnia sercowego umiera co trzecie osoba jeszcze przed dotarciem do szpitala, a łącznie w ciągu miesiąca od przejścia zawału serca umiera połowa pacjentów. Zawał jest konsekwencją choroby wieńcowej, która nie rozwija się z dnia na dzień. To proces długi i złożony, któremu można zapobiegać chociażby poprzez zmianę trybu życia, diety, odpowiednie leczenie cukrzycy, miażdżycy.
Jakie są czynniki ryzyka zawału serca?
Przyczyną zawału serca, czyli martwicy serca, jest jego niedokrwienie. Najczęściej zawał jest skutkiem pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, czyli naczyniu doprowadzającym krew do serca lub jej rozrastania się w naczyniu przez dłuższy czas. Gdy blaszka zablokuje tętnicę lub doprowadzi do jej zwężenia, do serca nie dopływa krew. Im dłużej krew nie dopływa do serca, tym większy obszar tego organu umiera. Dlatego ważny jest czas, bo szybka pomoc medyczna, polegająca na otwarciu tętnicy i umożliwieniu przepływu krwi pozwala na uratowanie serca.
Objawy zawału serca
Głównym i z reguły pierwszym objawem zawału serca jest rozlany, niemijający ból w klatce piersiowej promieniujący do żuchwy i ramienia. Występuje on zarówno w trakcie wysiłku, jak i w trakcie spoczynku. Ból może pojawić się nagle, nawet podczas snu.
Więcej o chorobie
Niektóre czynniki związane ze stylem życia lub chorobami znacznie zwiększają ryzyko zawału serca. Najważniejszym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej, a tym samym zawału serca jest wysokie stężenie cholesterolu we krwi, a szczególnie wysokie stężenie cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) i niskie stężenie cholesterolu HDL.
Kolejnym, ważnym czynnikiem przyspieszającym rozwój choroby wieńcowej i mogącym prowadzić do zawału jest nadciśnienie tętnicze. Istotnym czynnikiem jest również cukrzyca.
Czynniki ryzyka zawału serca i choroby wieńcowej
nadciśnienie tętnicze;
zwiększone stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi;
miażdżyca;
cukrzyca;
nadwaga i otyłość;
mała aktywność fizyczna;
nieprawidłowe odżywianie;
spożywanie alkoholu;
palenie papierosów;
zespół metaboliczny;
przewlekły stres;
płeć męska;
podeszły wiek;
siedzący tryb życia;
menopauza;
podwyższone stężenie fibrynogemu, homocysteiny, kwasu moczowego we krwi.
Zawał może wystąpić zarówno u osoby mającej już wcześniej chorobę wieńcową, czyli odczuwającej czasem bóle w klatce piersiowej będące objawem niedostatecznego dopływu krwi do serca, jak i u osoby dotychczas nie mającej żadnych objawów choroby serca.
Jak zmniejszyć ryzyko zawału serca?
...
http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/zawa%c5...