konto usunięte

Temat: Unijne fundusze powiązane z praworządnością? Wiele krajów...

Unijne fundusze powiązane z praworządnością? Wiele krajów jest "za".

Wysoki urzędnik Komisji Europejskiej (KE) powiedział dziennikarzom, że wiele krajów Unii Europejskiej (UE) jest za tym, by w przyszłym budżecie fundusze unijne były uzależnione od praworządności. Taka decyzja będzie wymagała kwalifikowanej większości, co oznacza, że może zostać przyjęta przy sprzeciwie niektórych państw.

Komisja Europejska, przedstawiając w maju 2018 roku projekt przyszłego unijnego budżetu, przedstawiała propozycję rozporządzenia zakładającego powiązanie wypłaty funduszy ze spełnianiem kryteriów praworządności. W praktyce to mechanizm, który zakłada, że Bruksela może zamrozić wypłatę środków unijnych dla kraju, który - jej zdaniem - łamie zasady rządów prawa.


KE przekonywała wtedy, że choć przyjęcie budżetu na kolejne siedem lat wymaga jednomyślności, to rozporządzenie - już tylko kwalifikowanej większości głosów. Oznaczałoby to, że pomimo sprzeciwu niektórych państw, rozporządzenie mogłoby zostać przyjęte i wejść w życie.

- Myślę, że ta propozycja jest bardzo rozsądna. Jest wspólne zrozumienie wśród krajów członkowskich tego, jak ważna jest kwestia powiązania funduszy z praworządnością. Choć propozycja dotycząca budżetu wymaga jednomyślności, to w przypadku praworządności wystarczy większość kwalifikowana – powiedział dziennikarzom wysoki urzędnik KE.

Wskazał, że to jednak kraje UE muszą zdecydować, czy propozycja wejdzie w życie. Przy czym niektóre państwa stoją wręcz na stanowisku, że nie ma mowy o przyszłym budżecie bez powiązania go z praworządnością. - Nie sądzę, aby budżet unijny mógł być zakładnikiem tej zasady, to znaczy, że jakiś kraj, sprzeciwiając się powiązaniu z praworządnością, mógł blokować budżet. A to dlatego, że przyjęcie przyszyły unijnych ram finansowych jest w interesie wszystkich – zaznaczył.
...
https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/budzet-...