konto usunięte

Temat: Uczelnie czekają duże zmiany. Będą musiały poradzić sobie...

Uczelnie czekają duże zmiany. Będą musiały poradzić sobie m.in. z wprowadzeniem sześciomiesięcznych praktyk.

Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, który minister Jarosław Gowin zaprezentował w ubiegłym tygodniu, wchodzi w etap kilkumiesięcznych konsultacji. Środowisko naukowe pozytywnie oceniło część zawartych w nim propozycji, ale niektóre mogą stanowić duże wyzwanie. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie sześciomiesięcznych praktyk i wydłużenie studiów niestacjonarnych. Te uczelnie, które nie poradzą sobie z nową regulacją, mogą zniknąć z rynku.

– Część zaproponowanych rozwiązań będzie wyzwaniem dla uczelni. Dotyczy to chociażby wydłużenia studiów niestacjonarnych czy likwidacji minimum kadrowych i zastąpieniem go koniecznością realizacji co najmniej 50 proc. zajęć przez etatowych pracowników. Nie są to zmiany rewolucyjne. Jednak wiele uczelni – w szczególności niepublicznych – będzie musiało dość mocno i gruntownie przebudować sposób funkcjonowania, żeby się do nich dostosować – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Arkadiusz Doczyk, dyrektor działu dydaktyki i rozwoju produktów w Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia.

Na Narodowym Kongresie Nauki, który odbywał się w ubiegłym tygodniu w Krakowie, minister Jarosław Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Kierowany przez niego resort pracował nad tym projektem przez ostatnie półtora roku. Zmiany odczują zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne.

– Na rynku szkolnictwa niepublicznego ta ustawa wprowadzi bardzo wiele zmian, które mogą spowodować, że uczelni będzie trochę mniej. Odejście od minimum kadrowych na rzecz realizacji co najmniej 50 proc. zajęć dydaktycznych przez etatowych pracowników na pewno będzie wyzwaniem i spowoduje, że uczelnie będą musiały przykładać jeszcze większą wagę do tego, kogo zatrudniają i kogo proponują studentom do prowadzenia zajęć – uważa Arkadiusz Doczyk.

https://biznes.newseria.pl/news/uczelnie-czekaja-duze,p...

konto usunięte

Temat: Uczelnie czekają duże zmiany. Będą musiały poradzić sobie...

To nic nowego - w Niemczech od dawna jest wymóg jednego roku praktyki w przedsiębiorstwie przed ukończeniem studiów.
Alfreda Pośnik

Alfreda Pośnik dyrektor ds jakości
"war-REMEDIUM "Sp. z
o.o.

Temat: Uczelnie czekają duże zmiany. Będą musiały poradzić sobie...

Ucząc się w Technikum Architektoniczno - Budowlanym w Warszawie w latach 1965-1970 ,co roku miałam praktykę zawodową na budowie przez okres 1 miesiąca.
Tak więc ta zasada już kiedyś funkcjonowała i uważam,że był to dobry pomysł.
Tak więc pomysł rocznej praktyki przed ukończeniem studiów jest dobrym pomysłem,bo młodzi ludzie cokolwiek będą wiedzieli o zawodzie,który w perspektywie będą wykonywali.Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.09.17 o godzinie 14:43



Wyślij zaproszenie do