konto usunięte
Temat: Transparentni: PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA DEFRAUDACJOM
Transparentni: PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA DEFRAUDACJOMDlaczego warto zgłaszać nieprawidłowości?
To, czy dochodzi do naruszeń i nieprawidłowości w firmie lub organizacji, w której pracujesz, wpływa na jej wizerunek, jakość usług, stabilność finansową. Wpływa tym samym na Twoją posadę, Twój komfort pracy oraz poszanowanie norm etycznych w miejscu pracy.
Za pomocą systemu zgłoszeń Programu Transparentni możesz anonimowo i bezpiecznie zgłosić nieprawidłowości dotyczące firmy lub organizacji. ZGŁOŚ NIEPRAWIDŁOWOŚCI.
Zalety systemu zgłoszeń Programu Transparentni ...
Jakie sytuacje zgłaszać?
Zdarzenia i zachowania narażające firmę na straty mogą być bardzo różne. Wyróżniliśmy podstawowe grupy naruszeń, ale warto zgłaszać wszelkie niepokojące sytuacje, które w Twojej opinii mogą być szkodliwe dla firmy i naruszać prawo.
DEFRAUDACJA
Celowe działanie podjęte przez jednego bądź kilku pracowników, przy wykorzystaniu kłamstwa, w celu uzyskania nieuzasadnionej lub niezgodnej z prawem korzyści. Na defraudację składają się: bezprawne rozporządzanie cudzym mieniem ruchomym oraz prawami majątkowymi (przywłaszczenie), przywłaszczenie pieniędzy (malwersacja) oraz przywłaszczenie cudzego mienia ruchomego (sprzeniewierzenie majątku).
NADUŻYCIA
Wszelkie przejawy nieuczciwości i nieetycznych zachowań, które mają swój wydźwięk dla przedsiębiorstw i działalności gospodarczej, np. fałszowanie ksiąg i sprawozdań finansowych, manipulacje księgowe, zawyżanie kosztów wydatków służbowych, wykorzystywanie informacji poufnych, kradzież informacji, przekupstwo, ukrywanie niedoborów, kradzież mienia, nieprzestrzeganie tajemnicy przedsiębiorstwa, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o klientach, kontrahentach, pracownikach etc., nieuzasadnione zakupy na koszt firmy
NIEPRAWIDŁOWOŚCI
Powszechnie akceptowane zachowania inne – to szereg działań, które w świadomości pracowników są „nieszkodliwe”, a które w rzeczywistości narażają firmę na straty. Przykładami są: niekompetencja lub zaniedbanie w wykonywaniu obowiązków, lekkomyślne marnotrawstwo aktywów firmy, zabieranie materiałów biurowych z pracy do domu, nadużywanie internetu w celach prywatnych, załatwianie prywatnych spraw w czasie pracy, kserowanie w pracy na potrzeby własne, bezcelowe nadgodziny, nieprzestrzeganie czasu pracy (wcześniejsze wychodzenie z pracy, notoryczne przedłużanie przerw w pracy, spóźnianie się, przedłużanie przerw obiadowych etc.), naruszanie przepisów BHP.
...
Więcej informacji o rodzajach naruszeń znajdziesz w formularzu zgłoszeniowym: https://system.transparentni.pl/start.php
https://system.transparentni.pl/