konto usunięte

Temat: Linia Etyki - Etyka w Biznesie.

Linia Etyki - Etyka w Biznesie. O nas: POMAGAMY ORGANIZACJOM BUDOWAĆ PRZEWAGĘ KONKURENCYJNĄ W OPARCIU O ETYKĘ.


Obrazek


Linia Etyki Sp. z o.o. powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie przedsiębiorców borykających się z nieprawidłowościami wewnętrznymi oraz nadużyciami. Założycieli Linii Etyki inspirowały praktyki wówczas stosowane głównie w krajach anglosaskich, gdzie do prewencji i zarządzania ryzykiem wykorzystuje się wiedzę pracowników (whistleblowing). Na rynku jesteśmy obecni od 2010r.


Jesteśmy prekursorami. W czasach, kiedy wiedza o whistleblowingu i sygnalistach w Polsce dopiero się rodziła, Linia Etyki wprowadziła pierwszy na polskim rynku system pozwalający pracownikom sygnalizować nieprawidłowości zachodzące w miejscu pracy w sposób poufny. Z czasem system znalazł nowe zastosowanie i dziś nasi klienci wdrażają go w celu wypełnienia ustawowego obowiązku przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi.

Coraz częściej wewnętrznego systemu zgłaszania nadużyć wymagają przepisy prawa, np. Prawo bankowe.

Wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku i naszych klientów. Dziś Linia Etyki obok systemu sygnalizowania nieprawidłowości oferuje szeroki wachlarz usług: szkolenia na temat etyki, audyty etyczne i ankiety pracownicze oraz kompleksowe projekty obejmujące wdrażanie kodeków etyki wraz z politykami wewnętrznymi.

Działamy z misją. Wierzymy, że etyczny biznes to biznes stabilny. Dlatego naszym celem jest wspieranie firm i instytucji publicznych w budowaniu kultury organizacyjnej, w której zespół i pracodawca grają do wspólnej bramki. Zaufały nam największe marki polskie i zagraniczne (referencje do okazania).

https://www.liniaetyki.pl/o-linii-etyki/Ten post został edytowany przez Autora dnia 17.07.18 o godzinie 10:23

konto usunięte

Temat: Linia Etyki - Etyka w Biznesie.

WHISTLEBLOWING - aspekt formalno-prawny

Obrazek

Wsparcie sygnalistów m.in. poprzez zapewnienie im ochrony prawnej, jak również bezpiecznych kanałów komunikacyjnych, to nie tylko przejaw racjonalnego i uczciwego działania, ale także coraz liczniejsze wymogi prawne, jak również standardy postępowania. Wśród nich można wymienić m.in.:

Rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 14 lutego 2017 r. Rola demaskatorów w ochronie interesów finansowych UE , która m.in. zaleca bezzwłoczne przedstawienia przez Komisję Europejską wniosku ustawodawczego przewidującego skuteczny i kompleksowy europejski program ochrony demaskatorów oraz wzywa państwa UE do szybkiego przyjęcia w swoim prawie krajowym przepisów dotyczących ochrony demaskatorów;
Rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie uzasadnionych środków ochrony sygnalistów działających w interesie publicznym podczas ujawniania poufnych informacji posiadanych przez przedsiębiorstwa i organy publiczne.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku , które koncentruje się m.in. na ustanawianiu bezpiecznych kanałów komunikacji dla zgłoszeń w sprawie naruszeń oraz ochronie osób zatrudnionych, które ujawniają naruszenia lub którym zarzuca się naruszenia;
Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE, która wskazuje, że Państwa członkowskie mają zapewnić ustanowienie przez właściwe organy skutecznych i niezawodnych mechanizmów zachęcających do zgłaszania właściwym organom potencjalnych lub faktycznych naruszeń przepisów krajowych transponujących przepisy niniejszej dyrektywy. Dyrektywa określa też elementy tych mechanizmów;
Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem, która stanowi, że przewidziane w niej środki ogólne, procedury i środki prawne nie powinny ograniczać możliwości sygnalizowania nieprawidłowości;
międzynarodową normę ISO 37001:2016 Systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi , kładącą nacisk na umożliwianie osobom raportowania o czynach korupcyjnych, zapewnienie anonimowości zgłoszeń oraz ochrony personelu przed odwetem.
Natomiast na gruncie krajowym kwestie sygnalizowania nieprawidłowości regulują m.in.:
(...)
http://bezpiecznysygnalista.pl/whistleblowing.html

konto usunięte

Temat: Linia Etyki - Etyka w Biznesie.

System anonimowego powiadamiania o naruszeniach, czyli bezpieczeństwo w interesie każdego.

Obrazek


LINIA ETYKI dostarcza pierwszy na rynku polskim bezpieczny system dla pracowników do anonimowej komunikacji nt. nieprawidłowości wewnątrz firmy.

LINIA ETYKI specjalizuje się również we wdrażaniu kodeksów etycznych oraz promowaniu szeroko pojętej etyki biznesu. Wraz z partnerami oferuje również doradztwo prawne oraz konsulting śledczy.


Pomimo zróżnicowania pokoleniowego i różnic kulturowych, wśród pracowników polskich firm wzrasta poczucie odpowiedzialności za swoje miejsce pracy.

W codziennej pracy spotykamy się z szeregiem różnorodnych zachowań, w tym nieetycznych, które mogą np. narazić całą firmę na utratę reputacji bądź doprowadzić do strat finansowych. Aby temu przeciwdziałać, należy korzystać z potencjału pracowników, którzy w większości nie akceptują obserwowanych nieprawidłowości i zdają sobie sprawę z ich możliwych negatywnych konsekwencji, jednak posiadaną wiedzę zachowują dla siebie pozostając w dylemacie – czy ujawniając zauważone nieprawidłowości narażą się na odwet, nieprzyjemności, a być może na utratę pracy?
– czy też, co się stanie z ich firmą i z nimi jeśli tej informacji nie ujawnią?

Dlaczego system jest anonimowy
Jednym z ważniejszych warunków wpływających na gotowość zgłaszania nieprawidłowości jest zachowanie anonimowości – tak wynika z badań Fundacji Batorego.
Również z raportów ACFE oraz badań Linii Etyki przeprowadzonych wśród pracowników Klientów oraz audytorów wewnętrznych wynika, że jednym z głównych warunków jest właśnie zachowanie anonimowości.

Polityka anonimowego zgłaszania nieprawidłowości, czyli bezpieczeństwo w interesie każdego.
Wdrażając polityki sygnalizowania naruszeń spotykamy się nierzadko z obawami menadżerów, że system anonimowego powiadamiania stanie się narzędziem do rozgrywek personalnych oraz pomówień. Z naszego wieloletniego doświadczenia, opracowywania i wdrażania polityk zgłaszania nieprawidłowości zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym wiemy, że obawa ta, nigdy się u naszych Klientów nie potwierdziła. Zapewnienie anonimowości i jednoczesne zabezpieczenie przed złym jej wykorzystaniu możliwe jest dzięki prawidłowo zaprojektowanej polityce zgłaszania naruszeń oraz profesjonalnego wdrożenia systemu anonimowego zgłaszania nieprawidłowości.

Obrazek

Warto włożyć wysiłek i zainwestować w profesjonalnie przygotowaną politykę sygnalizowania naruszeń, ponieważ ma ona duży wpływ na budowanie etycznego środowiska pracy zapewniając bezpieczeństwo zarówno pracownikom jak i pracodawcy.

http://liniaetyki.pl

Następna dyskusja:

LINIA ETYKI - Whistleblowin...




Wyślij zaproszenie do