konto usunięte

Temat: Lato, czyli czas na trojany bankowe

Lato, czyli czas na trojany bankowe

Ransomware, a więc oprogramowanie szyfrujące dane swych ofiar i żądające zapłacenia okupu w zamian za ich odszyfrowanie, doczekało się miana epidemii online. I nie ma w tym nic specjalnie zaskakującego jeśli tylko przypomnimy sobie takie nazwy jak chociażby WannaCry, Locky czy Petya. Okazuje się jednak, że niepodzielne królowanie ransomware może dobiec końca - Check Point wskazuje na lawinowy wręcz wysyp innego zagrożenia. Chodzi o trojany bankowe.



Obrazek


Trojany bankowe do zagrożenie, którego należy się obawiać. Te niebezpieczne wirusy zdolne są bowiem zainfekować urządzenie w taki sposób, aby wydobyć z niego np. poufne informacje o koncie bankowym ofiary. Eksperci Check Point uważają, że letni wysyp tego rodzaju zagrożenia nie jest przypadkowy - cyberprzestępcy najpewniej biorą pod uwagę, że w czasie wakacji turyści i podróżni nie unikają dokonywania transakcji za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a jednocześnie urlop może w znacznym stopniu redukować ich ostrożność.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy, tzw. trojany bankowe zwiększyły swoją aktywność o 50%, a ich dwa rodzaje dołączyły do dziesiątki najpowszechniejszych złośliwych programów wg Global Threat Index firmy Check Point.

Top 5 malware w czerwcu 2018:

1. ↔ Coinhive - Crypominer przeznaczony do wydobywania kryptowaluty Monero bez zgody użytkownika odwiedzającego stronę internetową. Coinhive pojawił się dopiero we wrześniu 2017 r., ale już w tym czasie infekował 12% organizacji na całym świecie.
2. ↔ Cryptoloot - Cryptominer JavaScript, przeznaczony do wydobywania kryptokrypty Monero podczas odwiedzin użytkownika na stronie internetowej bez jego zgody.
3. ↑Dorkbot - Oparty na IRC robak umożliwiający zdalne wykonywanie kodu przez operatora oraz pobieranie dodatkowego złośliwego oprogramowania do zainfekowanego systemu. Jest to bankowy trojan, którego głównym zadaniem jest kradzież poufnych informacji i przeprowadzanie ataków typu denial-of-service.
4. ↑ Andromeda - Modułowy bot używany głównie jako backdoor do dostarczania dodatkowego złośliwego oprogramowania na zainfekowanych hostach, ale może być modyfikowany w celu utworzenia różnego rodzaju botnetów.
5. ↓ Roughted - kampania malvertisingowa na olbrzymią skalę, dostarczająca różnego rodzaju scam, adware, exploit kity oraz ransomware. Może być przeprowadzona w atakach na każdy typ platform i systemów operacyjnych.

http://www.egospodarka.pl/150300,Lato-czyli-czas-na-tr...