konto usunięte
Temat: Jak rozpoznać dezinformację i jak się przed nią bronić?
Jak rozpoznać dezinformację i jak się przed nią bronić?Przyjaciele i Przyjaciółki!
Za kilka dni ekstremiści mogą wygrać wybory i zapełnić Parlament Europejski rasistami, bigotami i ludźmi, którzy negują zmianę klimatu.
Można odnieść wrażenie, że te partie pojawiły się zupełnie nagle, nie bardzo wiadomo skąd. A w niektórych krajach UE są dziś liderami sondaży! Jaka jest ich tajna broń?
Dezinformacja.
Przed niedzielnymi wyborami Europę zalewa fala dezinformacji: o tym, że odbudowana katedra Notre-Dame będzie mieć minaret, albo że bandy imigrantów atakują policję. Od kilku miesięcy nasz zespół bada zalew fałszywych newsów w Europie. Odkryliśmy przy tym szokującą prawdę: materiały rozpowszechniane przez sieci dezinformacji zostały wyświetlone setki milionów, a może nawet miliardy razy!
Liczne badania dowodzą, że nikt nie jest w pełni odporny na toksyczne kłamstwa. Ale im lepiej wiemy, na co zwracać uwagę, tym lepiej możemy się bronić. Dlatego przygotowaliśmy krótką instrukcję rozpoznawania dezinformacji. Przeczytaj ją i udostępnij jak najszerzej!
5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o dezinformacji
1. Dezinformacja karmi się naszymi lękami i szybko się rozprzestrzenia.
Ludzie łatwiej zapamiętują negatywne informacje niż pozytywne – tak się uczymy. Wiedzą o tym ci, którzy chcą, byśmy uwierzyli w ich kłamstwa. Grają na naszych głębokich emocjach takich jak strach i gniew, aby nas skłonić do udostępniania fałszywek w sieci. To sprawia, że dezinformacja rozchodzi się sześć razy szybciej niż rzetelne fakty!
2. Miliardy ludzi stykają się z dezinformacją w mediach społecznościowych.
Im więcej czasu spędzamy w mediach społecznościowych, tym więcej pieniędzy zarabiają ich właściciele. Oni też wiedzą, że ekstremalne lub szokujące materiały przyciągają naszą uwagę, dlatego programują swoje platformy tak, aby promowały właśnie takie treści. A one docierają do miliardów ludzi. Największe gazety świata sprzedają się w kilku milionach egzemplarzy (w Polsce: mniej niż 250 tysięcy), za to wiadomość na Facebooku może przeczytać MILIARD osób w ciągu jednego dnia.
3. Dezinformacja to broń, której używa się przeciwko nam.
Autorytarni przywódcy od Brazylii po Chiny używają dezinformacji jako nowej broni dla osiągnięcia tego samego, odwiecznego celu: aby nas podzielić na wrogie obozy. Ale największym graczem na tym polu jest Rosja: wieloosobowe rosyjskie „farmy trolli” zakładają miliony fałszywych kont, by rozprzestrzeniać dezinformację. A telewizja RT, ramię rosyjskiej propagandy, prowadzi jeden z najpopularniejszych kanałów na YouTube, z ponad 2 miliardami odsłon!
4. Dezinformacja zabija ludzi i zatruwa demokrację.
Dezinformacja nakręca spiralę przemocy w Indiach i w Brazylii, a w Birmie doprowadziła do brutalnej czystki etnicznej. Jednocześnie zatruwa naszą politykę. Fałszywym newsom zawdzięczamy Brexit, prezydenta Brazylii Bolsonaro i prezydenta Trumpa w Stanach. Dezinformacja niszczy zaufanie do mediów głównego nurtu, do instytucji demokratycznych i politycznych liderów. W ten sposób przygotowuje grunt pod przejęcie władzy przez „antysystemowych” przywódców o dyktatorskich skłonnościach. Dezinformacja sprawia, że media społecznościowe stają się zagrożeniem dla demokracji.
5. Nikt nie jest odporny na dezinformację.
Nie ma znaczenia, jakie wyznajemy poglądy polityczne – dezinformacja bierze na cel każdego i każdą z nas. W sieci otrzymujemy treści profilowane specjalnie dla nas (nazywa się to mikro-targetowaniem), obliczone na polaryzację i wyniszczenie społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych rosyjscy trolle założyli fałszywą stronę podszywającą się pod ruch Black Lives Matter – obserwowało ją więcej osób niż autentyczną stronę tego ruchu! Wydaje nam się, że nigdy nie damy się na to nabrać. Jednak badania dowodzą, że nawet najlepiej wykształcone osoby wierzą czasem fałszywym newsom, a osoby powyżej 65 lat są szczególnie skłonne je rozpowszechniać.
Dezinformacja szerzy kłamstwa, sieje strach i budzi nieufność. Ale im więcej o niej wiemy, tym więcej możemy zrobić, by ją powstrzymać. Prześlij ten informator rodzinie i znajomym, by im też było łatwiej rozpoznać kłamstwa w sieci. A jeśli chcesz wiedzieć, jak się przed nimi bronić, czytaj dalej!