konto usunięte

Temat: Cukrzyca – pandemia XXI wieku

Cukrzyca – pandemia XXI wieku.

Z powodu cukrzycy co sześć sekund umiera na świecie jedna osoba. W Polsce cierpi na nią ok. 3 mln osób, z czego kilkaset tysięcy nie zdaje sobie z tego sprawy, bo objawy przez wiele lat są niewidoczne. Przed chorobą chronią ruch i odpowiednia dieta.


Na cukrzycę choruje w Polsce coraz więcej osób. Najnowsze dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF, International Diabetes Federation) pokazują, że z cukrzycą zmaga się już 3 mln Polaków, z czego ok. 1 mln nie wie że ją ma. Co druga osoba umiera z powodu cukrzycy przed 60. rokiem życia. Szczególnie znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę odnotowano w ostatniej dekadzie, co jest skutkiem m.in. poprawy wykrywalności oraz dłuższego okresu życia, zwłaszcza wśród kobiet.

Z cukrzycą żyje na świecie 415 mln ludzi (8,8 proc. populacji), czyli co jedenasta dorosła osoba. Do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 642 mln – szacuje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. W ciągu ostatnich 40 lat zapadalność na cukrzycę wzrosła o 150 -300 proc. Przyczyną jest niezdrowego tryb życia współczesnego człowieka: brak aktywności fizycznej, nadmiar pożywienia, co skutkuje nadwagą i otyłością.

Cukrzyca przez kilka lat może rozwijać się w utajeniu. Osoby chore nie podejmują więc leczenia, a to prowadzi do licznych powikłań. Dlatego też cukrzyca nazywana jest cichym zabójcą - każdego roku umiera z jej powodu 5 mln ludzi na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła cukrzycę do najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku, a Organizacja Narodów Zjednoczonych umieściła w grupie chorób epidemicznych mimo jej niezakaźnego charakteru.

Jak jeść, gdy ma się cukrzycę? ...
Regularny wysiłek fizyczny zapobiega cukrzycy i jest pomocny w jej leczeniu, bo: ...

http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/cukrzyc...
Katarzyna Maria Lewandowska

Katarzyna Maria Lewandowska agent OFE, własna
firma

Temat: Cukrzyca – pandemia XXI wieku

To prawda, u wielu osób cukrzyca rozwija się latami niezauważana. Wiele osób cierpi też na insulinoporność, która jest ciężka do wykrycia, bo lekarze przeważnie poprzestają na badaniu glukozy na czczo.



Wyślij zaproszenie do