Adam Jakub Maciejczyk

Adam Jakub Maciejczyk newPR :: Grupa AG
ESSEKER

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Wstęp
Mam nadzieję publikować tutaj regularnie porady dla Was zgodnie z ankietą, którą tu i na innych forach kiedyś prowadziłem, zebrałem całkiem fajny materiał i chcę Wam odpowiedzieć na kilka oraz dać kilka ciekawych wskazówek

Materiał powstał z materiałów i Case study klientów moich jak i moich współpracowników, mam nadzieję, że nie zostanie skasowany wątek - powinno być to w grupie Blogi, ale to własnie tu spotykają się głównie początkujące osoby, które poszukują rozwiązań dlatego uważam, że to właśnie ta grupa jest odpowiednia


Wstęp po Wstępie - Pierwsza Strona, Pierwsze Kroki
Gdy zakładałem pierwszą stronę nie wiedziałem jeszcze o tym, że istnieje coś takiego jak CMS, blog miałem na onecie, prostą stronkę na popularnym wtedy pakiecie 60freeOVH, a drugą pomocniczą stronę miałem jeszcze gdzie indziej - na każdej eksperymentowałem... z biegiem czasu po jakiś pół roku znalazłem artykuł o tym, że istnieją systemy które "oszczędzą mój czas" i "większość pracy wykonają za mnie" - wtedy były to płatne rozwiązania, a w komentarzach do owego artykułu znalazłem informacje o WordPressie i Joomli.

Joomla wydawała mi się bardzo funkcjonalna, jednak ze względu na pewne ograniczenia nie mogłem nic zrobić, podobnie było z WordPressem - brak bazy danych na darmowym hostingu mnie trochę unieruchomił - YoYo jeszcze wtedy nie oferowało baz MySQL - to wprowadzili potem, a w moim 60freeOVH do dziś nie jest to możliwe.

Wtedy znalazłem platformy, które pozwalały owe blogi zakładać - była angielska "WordPress.com" i Polska "WordPressy.pl" z czasem jednak jak eksperymentowałem z tym drugim systemem doskwierało mi wiele mankamentów - nie mogłem zarządzać stroną tak jak chciałem i było to dość uciążliwe - wtedy przyszedł czas na zakup pierwszego hostingu.

Pierwszy Hosting pod WordPress
Miałem do wyboru darmowy hosting z mnóstwem reklam od firmy, której nie znałem - do tego wszystko po angielsku, a mój poziom języka wtedy był bardzo niski, albo zakupić serwer.

Teraz mamy trochę więcej opcji gdyż możemy mieć darmowy serwer (na początek), ale żeby strona działa szybko możemy skorzystać z zewnętrznych serwisów baz danych w chmurze [przy małym ruchu koszt nie przekroczy w niektórych pewnie 2zł miesięcznie]

Ale wracając do moich początków - tak jak wiele osób miałem problem z wybraniem złotej trójki, z której to z kolei miałem wybrać ten jeden za który ewentualnie będę płacić.

Wtedy wybór padł na ActiveHosting (obecnie inna firma) i na serwer ze średniej półki za 10,70 albo 10,80zł miesięcznie - nie dosyć, że wtedy był to mój pierwszy serwer to jeszcze pierwszy raz użyłem karty płatniczej w Internecie więc był to milowy krok w mojej Internetowej karierze specjalisty WordPressa.

Zainstalowałem i co dalej...
Początki były nawet proste - darmowy nieskomplikowany, spolszczony szablon, szybko dodawałem wpisy, reklamowałem na forach i gdzie się tylko dało... miałem bardzo małe audytorium, a ruch z onetu już nigdy nie powrócił - zaczynałem prawie od zera.

Strona była proste niebieska z białym tłem - nic więcej wtedy nie potrzebowałem.

Zabawa w Elektryka
Po jakimś czasie zdobywania wiedzy na blogach o WordPressie, forach i innych mediach zacząłem dopierać wtyczki chcąc rozszerzyć funkcjonalność bloga i wtedy nauczyłem się też edytować szablony w edytorze, jako tako podłapać podstawowe WordPressowe PHP no i usuwać komendę odpowiedzialną za wyświetlenie WP_FOOTER.

Wtyczki były najróżniejsze, jedne były fajne z fajnymi efektami, inne całkowicie wywalały stronę, a jeszcze inne podobały mi się, ale zaraz znikały ze strony bo traciły swój urok.

Ostatecznie mój zestaw wtyczek na średnio-zaawansowanym blogu wygląda mniej więcej tak:


Obrazek


Oczywiście nie będziesz potrzebować wszystkich na raz.

Backup ważna sprawa

Nie ważne jaki macie serwer i czy robi kopie co 24, 12, 6 godzin czy co 15 minut - róbcie kopie zapasowe co 24H albo nawet częściej na innym zewnętrznym serwerze. Jeżeli kopie robicie pliku szablonu to albo miejcie oryginał tegoż pliku pod ręką albo poprzednią wersję awaryjnie wklejoną na czas edycji i testów do notatnika.

O tym jak backup jest ważny przekonałem się gdy ActiveHosting został przejęty przez inną firmę i niechcący skasowało dane moich kont... zniknęło wszystko, a serwerownia miała backup z przed 2 tygodni - straciłem wiele tekstów, które z pomocą Google w większości odbudowałem jednak niesmak po firmie i fakt, że poświęciłem mnóstwo czasu na przeniesienie się na nowy serwer nie dają mi spokoju dlatego backup wykonuje na drugi serwer wykupiony w innej firmie - nie uważam, że można tam postawić tam bloga, ale na kopie zapasowe jest w sam raz. Do backupu uzywam BackwPup

Blog trochę wolniej chodził
Z czasem gdy temat natrętnego faceta narzekającego na wszystko i wszystkich podłapał tu i tam blog jakby zwolnił - więc wyszukałem w Internecie wskazówki jak go trochę przyspieszyć.

Obecnie stosuje dość radykalną optymalizacje odwołań do bazy danych i CloudFlare, ale wtedy właściwie robiłem Cache (dość problematyczne) i tylko zmieniłem nieznacznie kod.

jak zoptymalizować trochę kod, aby nie obciążać serwera?
Najprościej zmienić na sztywno parametry, które są stałe - np. zamiast kodu
%TEMPLATE-DIR%/style.css zamieńcie to na bezpośrednie odwołanie do pliku.

Czasem szablony zawierają takich mnóstwo więc można sporo bloga przyspieszyć - ponadto osoby, które korzystają z zewnętrznych stylów, czcionek i dodatków powinny umieszczać ich kody nie tak jak pisze się w instrukcji w <head>, a w <body> jak najniżej - dzięki temu załadują się w ostatecznej kolejności, a czytelnik nie będzie musiał czekać nadmiarowych sekund - pamiętaj o tym czy ktoś zechce czytać Ciebie dalej decyduje często to, czy strona otwiera się poniżej 5-7 sekund

Jeszcze jedna mała uwaga - jeżeli posiadasz wyłączone wtyczki, których w najbliższy czasie nie masz zamiaru użyć to usuń je z serwera, gdyż mimo, że są wyłączone nadal łączą się z bazą danych tworząc dodatkowe połączenia.

Uwaga na Darmowe strony ze skórkami i dodatkami
Korzystaj ze sprawdzonych przez innych źródeł skórek i wtyczek, oczywiście najlepiej i najbezpieczniej jest przez repozytorium i odpowiednie funkcje w panelu jednak należy pamiętać, że nie wszytsko tam znajdziemy... wiele osób nie umieszcza tam swoich dzieł, albo czeka na akceptacje ich dodania.

Często na takich niesprawdzonych i dziwnych stronach a'la scriptmafia można znaleźć szablony i wtyczki premium, ale w ostetczności oprócz tego, że są pirackie mogą zawierać wirusy, ramki, ukryte linki... a to nie jest dobry pomysł - nie wpuszczajcie zła do domu :)

Czym zarządzać FTP?
Nie zalecam TotalCommandera ponieważ przez jego błędy możemy być mile zaskoczeni zhakowaniem naszej stronki - są polskie odpowiedniki takie jak MasterCommander czy chociażby Filezilla - jednak jeżeli korzystamy z takich programów to nie zapisuj hasła w pamięci programu - będziesz spać spokojniej.

Kilka istotnych spostrzeżeń
Jeżeli budujesz bloga warto pomyśleć o szerokiej na minimum 600px szpalcie na tekst - test powinien być wyraźny więc dopracuj z podręcznikiem Stylów CSS wygląd, wielkość i styl czcionki głównej, ale też nagłówków.

Większość ruchu pochodzi z wyszukiwarek - kieruje on bezpośrednio do artykułów dlatego powinieneś czytelniku stronę główną zrobić dla ciekawskich - nawet w najprostszym biało czarnym szablonie powinien się znaleźć element koloru, dynamiki i oderwania się od całości.

Na stronę główną wybierz dobry tzw Slider, ale na tyle prosty, aby aktualizował się sam bez zbytniej ingerencji w niego - wiele jest po angielsku, ale metodą prób i błędów odnajdziesz oraz dostosujesz ten właściwy - powinien zawierać duży obraz, krótki, ale intrygujący wstęp i link (czytaj dalej) najlepiej wyeksponowany w odpowiedni sposób - oczywiście każdy element slideru musi być "klikalne" czyli jeżeli kliknę na zdjęcie to przekierowuje mnie do wpisu gdzie owy element jest umieszczony.

Zrób ciekawą stronę o mnie - czasem ludzie sprawdzają kto się z nimi komunikuje oraz partnerzy gdzie będziesz umieszczać wzajemne linki do stron z którymi współpracujesz lub linki do katalogów stron

Wszelkie problemy zgłaszajcie tutaj lub na PW, jeżeli chcecie abym wyjaśnił coś szerze to o ile będę posiadał taką wiedzę podzielę się wskazówkami całkowicie za darmo :)

Za poświęcony czas możecie mi zapłacić likiem na moim fanpage jednego z blogów :)Adam Jakub Maciejczyk edytował(a) ten post dnia 18.11.12 o godzinie 19:27

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Adam Jakub Maciejczyk:
Wstęp
powinno być to w grupie Blogi, ale to własnie tu spotykają się głównie początkujące osoby, które poszukują rozwiązań dlatego uważam, że to właśnie ta grupa jest odpowiednia

to jest forum, a nie twój prywatny blog.
hmm, grupa Blogi to też forum :)
na pewno nie miejsce na wynurzenia typu "ile kosztował mój pierwszy hosting" :)

a tak w ogóle to nie rozumiem, po co to wszystko tu napisałeś :)
Adam Jakub Maciejczyk

Adam Jakub Maciejczyk newPR :: Grupa AG
ESSEKER

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Agnieszka Świątecka:

a tak w ogóle to nie rozumiem, po co to wszystko tu napisałeś :)

Dlaczego na forum nie można tworzyć bazy wiedzy tego typu, gwarantuje, że na jednym wpisie się nie skończy i, że ten tekst nie wyląduje nigdzie indziej bo jest pisany z palca.

wiem, że nie jest blog, a dlaczego tworzę to tutaj, a nie np. na swoim blogu albo gościnnie u kogoś?

Są cztery powody:
* Koszt Dotarcia do użytkownika i utrzymania z nim kontaktu (nie muszę utrzymywać dodatkowego bloga $/czasowo aby pokazać jak rozwiązać problem)
* Zasięg (minimum 100 w pierwszym dniu)
* Nauczę się więcej (własnie tak się uczyłem - podejmowałem wyzwania)
* Osoby, które mi zadają pytania wolę odsyłać tutaj na forum niż na nowego bloga (patrz pkt 1)

Za to nie chcę nic, tak samo jak za pełne wsparcie (Darmowe) prowadzenia bloga, nawet linka w stopce nie chce i nie mam w planach sprzedawania niczego ludziom którzy będą mnie prosić o pomoc :)

Czasem są problemy o których ktoś nie chce pisać na forum (sam wiem to najlepiej :P) i potrzeba osoby do której można się zawsze via PW zgłosić. Pamiętasz może mój temat o newPR i jak serwowaliście mi newTequile po przeszło 3 latach wdrażam tę strategię w życię bogaty o ponad 20 stron dyskusji tu i na jeszcze jednym forum.Adam Jakub Maciejczyk edytował(a) ten post dnia 17.11.12 o godzinie 02:23
Jakub Michał Milczarek

Jakub Michał Milczarek Inspektor (Chemik
Analityk)

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Również mam wrażenie, że FORUM grupy Fani WordPressa nie jest najlepszym miejscem do autopromocji w formie takiego para-bloga ale oczywiście nikt z nas nie może Ci tego zabronić :)

Ciekaw jestem - czy planujesz pisać swoje porady w jednym wątku, czy będziesz je rozprzestrzeniał po całej liście tematów?

Mam też trzy uwagi odnośnie błędów językowych, które wpływają na odbiór Twojej osoby/ Twojej twórczości:
- nazwę naszego ulubionego systemu ;) piszemy WordPress, a nie Wordpress
- nazwa systemu Joomla! jest rodzaju męskiego, a nie żeńskiego oraz nazwa ta zakończona jest wykrzyknikiem, więc nie "Joomla wydawała mi się..." lecz "Joomla! wydawał mi się..."
- ogólnoświatowa sieć ma nazwę własną - Internet, więc piszemy ją wielką literą...
Artur C.

Artur C. .unknown

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Swoją drogą nie lepiej wywalić Google Analyticsa z wtyczek i dac kod sledzenia google we wtyczce All in Seo Pack ? ;]
Konrad Karpieszuk

Konrad Karpieszuk WordPress Plugin
Compatibility
Assurance for WPML

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Adam Jakub Maciejczyk:
Dlaczego na forum nie można tworzyć bazy wiedzy tego typu,

ok, faktycznie na niektorych forach to sie zdarza. ale czemu akurat taki tytul? chcesz aby watek trafil do szukajacych rozwiazania? gdzie indziej nazywaja to "[HOW-TO] dokladna nazwa tutoriala"
Adam Jakub Maciejczyk

Adam Jakub Maciejczyk newPR :: Grupa AG
ESSEKER

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Artur P.:
Swoją drogą nie lepiej wywalić Google Analyticsa z wtyczek i dac kod sledzenia google we wtyczce All in Seo Pack ? ;]

Nie,
Ponieważ nie mogę tam włączyć opcji śledzenia userów :)
Konrad Karpieszuk:
ok, faktycznie na niektorych forach to sie zdarza. ale czemu akurat taki tytul? chcesz aby watek trafil do szukajacych rozwiazania? gdzie indziej nazywaja to "[HOW-TO] dokladna nazwa tutoriala"

Oczywiście, że można Tak, ale potraktujmy to jak połączenie bloga z ebookiem :)
Rady, Unikalne Tricki i wiele więcej.
Jakub Michał Milczarek:
Ciekaw jestem - czy planujesz pisać swoje porady w jednym wątku, czy będziesz je rozprzestrzeniał po całej liście tematów?

Jeden wątek, który będę kontynuować - w ankiecie jaką prowadziłem w wynikach miałem często odpowiedź, że WordPress i ogólnie blogowanie jest trudne (dlatego nie blogują wcale lub używają gotowych rozwiązań)

Dlatego całość jest w formie para-bloga opisującego porażki, wzloty i upadki, aby pokazać, że nawet dla początkującego nie jest to trudne.

Mam 3 tematy, który pierwszy można poruszyć?
1) Jak często pisać i o czym?
2) Dlaczego blog jest jak gazeta?
3) Strona główna, klasycznie czy świecidełka...Adam Jakub Maciejczyk edytował(a) ten post dnia 18.11.12 o godzinie 19:28
Patryk  Ciechanowski-Mir ek

Patryk
Ciechanowski-Mir
ek
Specjalista
SEO/SEM/PPC/Digital
marketing

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Ja wtyczki all in one seo pack oraz google xml sitemaps zastąpiłem jedną - Wordpress Seo (by Yoast) autorstwa pana co się nazywa Joost De Valk.
Do tego jeszcze w3 total cache która przyśpieszy wszystko.
Zdecydowanie unikam wtyczek od GA i innych kodów które można za pomocą kilku kliknięć wkleić do szablonu.
Adam Jakub Maciejczyk

Adam Jakub Maciejczyk newPR :: Grupa AG
ESSEKER

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Patryk C.:
Ja wtyczki all in one seo pack oraz google xml sitemaps zastąpiłem jedną - Wordpress Seo (by Yoast) autorstwa pana co się nazywa Joost De Valk.
Do tego jeszcze w3 total cache która przyśpieszy wszystko.
Zdecydowanie unikam wtyczek od GA i innych kodów które można za pomocą kilku kliknięć wkleić do szablonu.

Wtyczki by Yoast (dla GetClicky i GA) mają tę przewagę, że nie ukazują wizyt administratorów czy innych grup userów - dzięki temu statystyki są bardziej miarodajne, a w przypadku częstych edycji bloga potrafią być bardzo przekłamane, gdy zbierane są informacje o nas samych :)

Wklejam do szablonu, ale kod wtyczki i nie muszę się martwić o nic więcej.
Patryk  Ciechanowski-Mir ek

Patryk
Ciechanowski-Mir
ek
Specjalista
SEO/SEM/PPC/Digital
marketing

Temat: Początkującemu zawsze piach w oczy...

Adam Jakub Maciejczyk:
Wtyczki by Yoast (dla GetClicky i GA) mają tę przewagę, że nie ukazują wizyt administratorów czy innych grup userów - dzięki temu statystyki są bardziej miarodajne, a w przypadku częstych edycji bloga potrafią być bardzo przekłamane, gdy zbierane są informacje o nas samych :)

A jak się coś takiego doda to też śledzi? ;>


<?php
if ( is_user_logged_in() ) {

} else { ?>

<script type="text/javascript">var _gaq = _gaq || [];_gaq.push(['_setAccount','UA-XXXXXXXX-X']);_gaq.push(['_trackPageview']);(function() {var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js';var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s);})();</script>

<?php
};
?>


Stare jak świat a wordpressa odciąży...Patryk C. edytował(a) ten post dnia 14.01.13 o godzinie 21:24

Następna dyskusja:

popup zawsze na wierzchu




Wyślij zaproszenie do