Arkadiusz Mariusz
S.
Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu
Temat: Za znęcanie eksmisja na bruk?
Za znęcanie eksmisja na bruk?Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie przepisu uniemożliwiającego eksmisję z powodu braku lokalu zastępczego za niezgodny z Konstytucją. Zdaniem Rzecznika szczególnie niepokojące jest to w przypadku osób skazanych za znęcanie się nad rodziną.
Chodzi tu o art. 1046 § 4 kodeksu postępowania cywilnego, w którym ustawodawca wstrzymał możliwość wykonania wyroku eksmisyjnego, w którym dłużnikowi nie przyznano prawa do innego lokalu, do momentu dostarczenia mu pomieszczenia tymczasowego.
Jednocześnie ustawodawca nie rozstrzygnął jednoznacznie, na jakim podmiocie spoczywa obowiązek dostarczenia takiego pomieszczenia. Gminy nie dysponują pomieszczeniami tymczasowymi. Pomieszczeń takich nie mają również ani wierzyciele, ani sami dłużnicy. Wskazany przepis, aczkolwiek słuszny w założeniu, jest w praktyce niemożliwy do zrealizowania, gdyż w większości wypadków dłużnikowi nie zostanie dostarczone pomieszczenie tymczasowe, a zatem wyrok sądowy nie zostanie zrealizowany. Taka sytuacja może trwać przez czas praktycznie nieograniczony.
Dotyczy to również wypadków, w których powodem eksmisji było znęcanie się nad członkami rodziny. Do Biura Rzecznika wpływa wiele drastycznych listów od osób doznających przemocy w rodzinie, które pomimo posiadania prawomocnego wyroku eksmisyjnego dla sprawcy przemocy, są nadal zmuszone przebywać z nim w mieszkaniu i to przez czas nieoznaczony.
W ocenie Rzecznika zaskarżony przepis jest niezgodny z art. 2, art. 45 ust. 1, art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP oraz z art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a w zakresie, w jakim przepis ten dotyczy wykonania obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego orzeczonego wyrokiem sądowym z powodu znęcania się nad rodziną, także z art. 71 ust. 1 Konstytucji RP.
Źródło: http://brpo.gov.pl.