Arkadiusz Mariusz
S.
Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu
Temat: Nieskuteczne przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Nieskuteczne przeciwdziałanie przemocy w rodzinieRozwiązania prawne mające na celu pomoc ofiarom przemocy w rodzinie są niewystarczające i często nieskuteczne - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
W swoim wystąpieniu skierowanym do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik wskazał na istotne ograniczenia w kwestii szybkiego odizolowania sprawcy od ofiary przemocy, tak by nie pozostawał wraz z nią w jednym mieszkaniu.
Zgodnie z art. 58 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może orzec w wyroku rozwodowym o eksmisji jednego z małżonków na żądanie drugiego, gdy małżonek swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że na podstawie tego przepisu sąd nie może orzec o eksmisji z mieszkania stanowiącego przedmiot majątku odrębnego małżonka, który miałby być eksmitowany, czy też z mieszkania przyznanego mu z racji wykonywanego zawodu bądź w związku z pełnioną służbą.
W razie nagannego zachowania się jednego z małżonków wobec rodziny, możliwe jest żądanie jego eksmisji również na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Przepis ten nie ma jednak zastosowania do mieszkań pozostających w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.
Jak wskazuje Rzecznik, egzekucja wyroku orzekającego opróżnienie lokalu mieszkalnego odbywa się w trybie określonym w art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego. W świetle obecnie obowiązujących przepisów, wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzymuje się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik sam znajdzie takie pomieszczenie. Z tego względu skuteczność egzekwowania wyroków eksmisyjnych jest znikoma, a ofiary przemocy zmuszone są często w dramatycznych okolicznościach do opuszczenia miejsca zamieszkania.
Rzecznik zwrócił także uwagę na konieczność dodania do art. 275 § 2 kodeksu postępowania karnego zapisu o możliwości wydania przez prokuratora lub sąd postanowienia o zakazie zbliżania się podejrzanego do pokrzywdzonego oraz o czasowym opuszczeniu przez niego miejsca zamieszkania.
Źródło: http://brpo.gov.pl.