konto usunięte

Temat: UE: Kobiety nadal zarabiają mniej. Polska na szarym końcu

UE: Kobiety nadal zarabiają mniej. Polska na szarym końcu.

Kobiety w Unii Europejskiej nadal zarabiają dużo mniej od mężczyzn i rzadziej zasiadają w zarządach firm. Niemki są na 12 miejscu, Polki - na 24.


Komisja Europejska przedstawiła we wtorek wyniki raportu przygotowanego przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) nt. równouprawnienia płci w Unii Europejskiej. Żeby określić poziom nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami, EIGE stworzył wskaźnik równouprawnienia płci, na którego składają się wyniki uzyskane w sześciu dziedzinach: władzy, zarobków, pracy, wykształcenia, czasu i zdrowia.

Z tegorocznego raportu wynika, że średni wskaźnik równouprawnienia w całej UE to 67.4 punkty. Raptem o punkt więcej niż w 2017 r.

– Sytuacja kobiet w UE poprawia się, ale niestety w ślimaczym tempie – komentują unijni urzędnicy.

ZARABIAJĄ MNIEJ, GOTUJĄ WIĘCEJ
Z tegorocznego raportu wynika, że w całej UE kobiety zarabiają średnio 20 proc. mniej mężczyźni, znacznie częściej niż mężczyźni pracują w niepełnym wymiarze godzin (40 proc. kobiet vs. 57 proc. mężczyzn), zaś liczba kobiet pracujących na pół lub mniej etatu albo niepracujących w ogóle rośnie wraz z liczbą dzieci w rodzinie. Różnice płci widać w sektorach zatrudnienia: mężczyźni częściej są zatrudniani na stanowiskach związanych z technologią czy naukami ścisłymi (33 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet), kobiety – częściej pracują w szkołach, służbie zdrowia i usługach społecznych (30 proc. vs. 8 proc.). Ma to swoje odzwierciedlenie także w edukacji – Unia już od dawna alarmuje, że kobiety są rzadziej reprezentowane na kierunkach ścisłych (tzw. STEM, czyli nauka, technologia, inżynieria, matematyka), gdzie 75 proc. studentów wciąż stanowią mężczyźni. Jeśli chodzi podział obowiązków w rodzinie, to eksperci EIGE nie pozostawiają wątpliwości: to wciąż głównie kobiety sprzątają w domu, gotują i opiekują się dziećmi i starszymi osobami w rodzinie. 38 proc. kobiet poświęca dziennie godzinę lub więcej na zajęcia domowe. Autorzy raportu przeanalizowali także to, czy mieszkańcy UE mają prawo do urlopu rodzicielskiego, co mogłoby odciążyć rodziców starających się pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem. Okazało się, że w Unii Europejskiej urlop rodzicielski nie przysługuje 28 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn.
...
https://www.rp.pl/Place/310169941-UE-Kobiety-nadal-zara...