konto usunięte

Temat: Statut Komitetu Audytu

Statut Komitetu Audytu

ROZDZIAŁ I

Zadania i cele
Art. 1. Komitet Audytu ma za zadanie doradzać Radzie Nadzorczej i Prezesowi Organizacji w sprawach funkcjonowania audytu wewnętrznego, w szczególności poprzez:
1. ocenę i opiniowanie proponowanych planów pracy audytu wewnętrznego ,
2. sugerowanie sposobów zwiększania efektywności audytu wewnętrznego,
3. ocenę wyników działalności audytu wewnętrznego na podstawie przedstawionych raportów i składanych sprawozdań,
4. opiniowanie zmian personalnych w Zespole Audytu Wewnętrznego,
5. opiniowanie zmian procedur w Zespole Audytu Wewnętrznego,
6. rekomendowanie wysokości nakładów finansowych na działalność audytu wewnętrznego.

Art. 2. Komitet Audytu nie ma funkcji wykonawczej i nie dysponuje żadną władzą wykonawczą.

ROZDZIAŁ II

Skład Komitetu

Art. 3. Komitet Audytu składa się co najmniej z pięciu członków. Przynajmniej jeden z członków Komitetu Audytu musi być niezależnym ekspertem nie powiązanym z Organizacją. Wskazane jest, aby pozostali członkowie Komitetu Audytu byli niezależni w swoich opiniach.
Kadencja członków Komitetu Audytu trwa trzy lata.

Art. 4. Spośród osób wymienionych w art. 3, członkowie w głosowaniu tajnym wybierają :
1. Przewodniczącego,
2. Zastępcę Przewodniczącego,
3. Sekretarza.
Kandydaci o których mowa wyżej muszą uzyskać poparcie bezwzględnej większości pozostałych członków Komitetu Audytu.

Art. 5. W razie wakatu na stanowisku Przewodniczącego, jego niezdolności lub niemożności pełnienia swojej funkcji lub nieobecności na posiedzeniu, Zastępcy Przewodniczącego przysługują wszystkie uprawnienia Przewodniczącego w zakresie zwoływania i prowadzenia posiedzeń przyznane przez Statut lub Regulamin.

Art. 6. Członek Komitetu Audytu może złożyć Prezesowi Organizacji pisemną rezygnację z pełnienia swojej funkcji.

ROZDZIAŁ III

Zasady funkcjonowania

Art. 7. Komitet Audytu jest niezależny w wykonywaniu swoich funkcji, a jego członkowie nie mogą podlegać nikomu w czasie wykonywania zadań.

Art. 8 Komitet Audytu nie powinien się angażować w żadne działania, które mogą być przedmiotem kontroli a szczególnie w rozwój i / lub zastosowanie nowych lub uaktualnionych procedur.

Art. 9. Komitet Audytu ma prawo bezpośredniego dostępu do Rady Nadzorczej i Prezesa Organizacji w celu złożenia sprawozdania z zakresu swojej działalności.

Art. 10. Komitet Audytu ma prawo dostępu do raportów przygotowanych w ciągu roku przez Zespół Audytu Wewnętrznego, Zespół Kontroli Wewnętrznej i audytora zewnętrznego.

Art. 11. W związku z funkcją kontrolną, Komitet Audytu jest uprawniony do żądania od pracowników organizacji dostarczenia informacji, dokumentów lub rzeczy, które są w jego posiadaniu, a które wg opinii Komitetu mogą mieć związek z kontrolą w sposób, który wynika z funkcji przypisanych do zadań Komitetu.

ROZDZIAŁ IV

Posiedzenia

Art. 12. W ciągu roku odbywają się cztery posiedzenia Komitetu Audytu. Posiedzenia zwoływane są przez Przewodniczącego.

Art. 13. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może zwołać większą liczbę posiedzeń. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący zwołuje posiedzenie na wniosek większości członków Komitetu Audytu.

Art. 14. Dla ważności posiedzenia wymagane jest kworum. Kworum stanowi bezwzględna większość powołanych członków Komitetu Audytu.

Art. 15. Każdy członek Komitetu jest uprawniony do włączania spraw do porządku posiedzenia.

Art. 16. Porządek posiedzenia i towarzyszące dokumenty powinny być dostępne co najmniej dwa tygodnie przed posiedzeniem.

Art. 17. Przewodniczący Komitetu przewodniczy każdemu posiedzeniu, w którym uczestniczy.

Art. 18. Uchwały na posiedzeniach zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym z wyjątkiem uchwał o których mowa w Art. 4 Statutu. W przypadku równej liczby głosów decydujący jest głos Przewodniczącego.

Art. 19. Każdy członek Komitetu Audytu jest uprawniony do uczestnictwa w posiedzeniu i posiada prawo głosu. W posiedzeniach mogą uczestniczyć osoby zapraszane przez Przewodniczącego, osoby te nie posiadają prawa głosu.

Art. 20. Protokół posiedzenia Komitetu Audytu powinien być zaakceptowany przez Przewodniczącego oraz przekazany członkom Komitetu, Radzie Nadzorczej i Prezesowi Organizacji w czasie dwóch tygodni po każdym posiedzeniu.

ROZDZIAŁ V

Sprawozdania

Art. 21. Komitet Audytu sporządza ze swej działalności sprawozdania półroczne i sprawozdanie roczne.

Art.22. Sprawozdania półroczne związane z programem kontrolnym i audytem wewnętrznym mają być przygotowane przez Komitet w ciągu miesiąca po zakończeniu okresu, którego dotyczy sprawozdanie.

Art. 23. Komitet Audytu składa Radzie Nadzorczej sprawozdanie roczne tak szybko jak to będzie możliwe po zakończeniu roku kalendarzowego, nie później niż do 31 marca roku następnego.

Art. 24. Sprawozdania sporządzane są w formie pisemnej przez Przewodniczącego Komitetu, zarówno na temat kontroli jak i działalności audytu wewnętrznego. Sprawozdanie Komitetu Audytu jest przygotowane przez Sekretarza Komitetu na polecenie Przewodniczącego i zatwierdzone przez Komitet.

Art. 25. Po przedstawieniu sprawozdania rocznego odbywa się spotkanie Komitetu Audytu z Radą Nadzorczą w celu przedyskutowania sprawozdania.

ROZDZIAŁ VI

Zmiany Statutu

Art. 26. Zmiany Statutu dokonywane są przez Radę Nadzorczą, po uzyskaniu pozytywnej Opinii Komitetu.