konto usunięte

Temat: Rachunkowe i podatkowe ujęcie kosztu uzyskania przychodu

Rachunkowe i podatkowe ujęcie kosztu uzyskania przychodu

Moment uznania wydatku za koszt podatkowy jest uzależniony od uznania go za taki koszt w ujęciu bilansowym. Ujęcie (zaksięgowanie) kosztu w księgach rachunkowych określa więc datę powstania kosztu podatkowego.

Teza ta znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 października 2014 r., nr IBPBI/2/423-846/14/AK.

Zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów

Organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., nr 851, z późn. zm., dalej: ustawa o CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Moment ujęcia kosztu ...

Jak podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej, dla ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. Wyjaśnił, że w oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:
1.bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód – art. 15 ust. 4, 4b–4c ustawy o CIT),
2.inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie – art. 15 ust. 4d, 4e ustawy o CIT).

Koszty pośrednie i bezpośrednie ...

Potrącalność kosztów ...

Pełny tekst: http://www.podatki.biz/artykuly/rachunkowe-i-podatkowe...