konto usunięte
Temat: Europa: wydarzenia tygodnia 4/2019
Europa: wydarzenia tygodnia 4/2019Europejska gospodarka wchodzi w trudny etap. Według "Handelsblatt" niemiecki rząd zredukował prawie o połowę prognozy niemieckiego wzrostu PKB na 2019 rok z 1,8 proc. do 1 proc. Niepokojąco wyglądają także wskaźniki wyprzedzające takie jak PMI, czy Ifo. Jakby tego było mało ostro hamuje również cała strefa euro. To skutek spowolnienia w światowej gospodarce, niepewności co do konsekwencji szybko zbliżającego się brexitu oraz zawirowań w globalnym handlu. Pesymistycznie widzą najbliższe perspektywy czołowe instytucje finansowe. I tak MFW obniżył na ten rok prognozy wzrostu dla Niemiec o 0,6 kt. proc. do 1,3 proc. ale wg Funduszu ten wynik może być jeszcze gorszy i uzależnia go od kondycji chińskiej gospodarki. Europejski Bank Centralny w swoim ostatnim komunikacie podkreślił , że gospodarka unijna spowalnia, a sprawą otwartą pozostaje, jak mocne będzie to tąpnięcie.
Mówiąc o naszej obecności w Unii Europejskiej nie zawsze pamiętamy, że od początku wejścia Polski do UE otrzymaliśmy z Brukseli 159,5 mld euro, sami z kolei wpłaciliśmy do unijnego budżetu 51,8 mld euro. To oznacza, że na czysto zyskaliśmy 107,5 mld euro, co przy średnim kursie złotego do euro od maja 2004 r. daje ok. 442 mld zł. Tylko w 2018 r. w ramach funduszy otrzymaliśmy 15,8 mld euro, podczas gdy na unijną składkę wpłaciliśmy 4,5 mld euro. Oznacza to, że na czysto daje to kwotę 11,3 mld euro, czyli ok. 50 mld zł.
Styczniowe dane potwierdzają powyższe niepokoje co do dalszego rozwoju sytuacji w niemieckiej gospodarce. Indeks PMI dla niemieckiego przemysłu, pokazujący kondycję sektora, po raz pierwszy od ponad czterech lat obniżył się poniżej 50 pkt. ...
(...)
http://www.egospodarka.pl/153865,Europa-wydarzenia-tyg...