konto usunięte

Temat: Europa: wydarzenia tygodnia 4/2018

Europa: wydarzenia tygodnia 4/2018

2018-01-28 00:17

• W Polsce od kilku już lat trwają eksperckie, ale też polityczne dysputy na temat wejścia naszego kraju do strefy euro. W gronie ludzi aktywnie działających na rynku finansowym panuje opinia, że wprowadzenie waluty w ciągu najbliższych 5, a może nawet 10 lat, nie jest optymalnym wyborem, biorąc pod uwagę aktualnie prowadzoną przez rząd politykę gospodarczą. Analizując ten problem nie należy tu brać pod uwagę tylko spełnienie warunku nominalnych kryteriów konwergencji, co mogłoby trwać nie mniej niż 3-4 lat. Należy bowiem spojrzeć na problem całościowo mając świadomość jakie mogą być korzyści i koszty, a to przecież zależy od tego, jak gospodarka jest przygotowana do takiej strategicznej zmiany. Brak odpowiedniego przygotowania gospodarki może doprowadzić do negatywnych, a nawet kryzysowych skutków czego przykładem w ostatniej dekadzie są sytuacje w gospodarkach Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch.
• Zagrożenia unijne także wobec Polski. Nie wiem, czy dotarła do Was informacja od-Veray Jourovej komisarza do spraw sprawiedliwości UE, że Bruksela pracuje nad rozwiązaniami, uzależniającymi przyznawanie wszystkich wypłat unijnych od skuteczności pracy wymiaru sprawiedliwości. Mówi, że wejście ich w życie może spowodować straty w otrzymywanych środkach unijnych na poziomie 2 proc. PKB. Obserwując informacje o działaniach polskiego rządu nie zauważyłem wypowiedzi rządowych na ten temat... W związku z tym warto zainteresować się "definicją poszanowania praworządności, nad którą obecnie pracuje się w Brukseli, a co ma obowiązywać wszystkie kraje unijne. Obecnie przygotowywanej definicji uzasadnia się tym, że "jeśli wykorzystujemy pieniądze zebrane od europejskich podatników, musi być gwarancja, że mamy niezależny wymiar sprawiedliwości i praworządność". Należy zakładać, że ta definicja będzie określać "niezbędne warunki do uznania danego państwa za posiadające dobrze funkcjonujący wymiar sprawiedliwości i przestrzegające praworządności". Mówi się też, że KE zamierza przygotować tryb w oparciu o który będzie ustalać "istotne warunki wstępne" dostępu do środków unijnych i skończyć z ich mikrozarządzaniem.
• Na temat wejścia Polski do strefy euro wypowiedział się ostatnio prezydent RP p. A. Duda. Zaprezentował on stanowisko, że nie kwestionując docelowego przystąpienia do eurostrefy, należy wszechstronnie przygotować gospodarkę kraju tak, by jej poziom był jak najbardziej był zbliżony do średniego poziomu w strefie euro. Wśród szczegółowych warunków w sferze gospodarczej wymienił on: osiągnięcie poziomu zarobków przeciętnego Polaka zbliżonego do średniej unijnej oraz aby "Polska osiągnęła średni rozporządzalny dochód w wysokości 82-90 proc. (dochodów) bogatszych państw, jak Niemcy czy Holandia". Wymaga to, postawienia na pierwszym planie tematyki gospodarczej tak, aby najbliższe lata były "kolejnymi latami silnego wzrostu gospodarczego" i na tym problemie musi być skoncentrowana nasza uwaga. To pozwoli na uniknięcie szoku i pozwoli dobrze funkcjonować w ramach strefy euro. To zaś wymaga posiadania realnego planu (często zwanego "mapą drogową"), sporych środków, konsekwencji i wytrwałości oraz czasu...
(...)
http://www.egospodarka.pl/146356,Europa-wydarzenia-tyg...