konto usunięte

Temat: Europa: wydarzenia tygodnia 27/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 27/2017

2017-07-09 00:31

• Unia Europejska i Japonia zawarły umowę o wolnym handlu. W przeddzień rozpoczęcia spotkania przywódców G20 w Hamburgu zakończono negocjacje UE (reprezentowanej przez przewodniczącego Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej - Donald Tusk i Jean-Claude Junckera) i Japonii (reprezentowanej przez premiera - Shinzo Abe). To sukces, jeśli przypomni się stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie TTIP (zamrożone negocjacje, NAFTA (renegocjacje traktatu i TPP (USA wycofała się z traktatu z krajami azjatyckimi).
• Co z Brexitem? Negocjacje Wielkiej Brytanii z UE natrafiły na pierwsze, poważne trudności. Przeszkodą stało się niemożność dojścia do porozumienia w sprawach wpłaty Londynu do unijnego budżetu. Brak kompromisu może nawet doprowadzić do zerwania rozmów. Główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu, Michel Barnier skierował do rządu Wielkiej Brytanii ostrzeżenie, że ekonomiczne konsekwencje wyjścia ze Wspólnoty mogą być bolesne i nie będzie możliwe prowadzenie "handlu bez żadnych tarć i problemów".
• Inicjatywa Trójmorza. Trudno przewidzieć jak rozwinie się ta inicjatywa, którą popiera polski rząd. Na razie wskazuje się na planowanie działań sprzyjających ułatwianiu inwestycji i zwiększenie wzrostu gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z głównych wyzwań jest finansowanie infrastruktury transportowej i bezpieczeństwo energetyczne.
• Nowy unijny budżet. Unijny komisarz ds. budżetowych Guenther Oettinger zapowiedział, że nowy budżet UE (po roku 2020) będzie budżetem bez rabatów. Zniknie nie tylko rabat brytyjski, a także znikną też zniżki budżetowe wynegocjowane przez inne państwa.
• Stopa bezrobocia w strefie euro. Według Eurostatu (to urząd statystyczny Unii Europejskiej) majowa stopa bezrobocia wyniosła 9,3 proc (podobnie jak w poprzednim miesiącu).
• Produkcja przemysłowa. Francuski urząd statystyczny Insee poinformował, że we Francji majowa produkcja przemysłowa wzrosła o 1,9 proc. m/m (w kwietniu spadła o 0,6 proc. m/m). Natomiast w Niemczech w maju produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. m/m (w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,7 proc. m/m).
• Kłopotów greckiej gospodarki ciąg dalszy. Rada dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zatwierdziła wypłatę Grecji trzeciej (8,5 mld euro) transzy wsparcia z wartego 86 mld euro pakietu pomocowego.
• Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej. Obecny komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych, francuski socjalista Pierre Moscovici zapowiedział , że zamierza ubiegać się o to stanowisko.
• Kolejne rozwiązania sprzyjające Ukrainie. PE przegłosował porozumienie przyznające Ukrainie kolejne koncesje handlowych. Ich celem jest wsparcie ukraińskiej gospodarki. Nie brak opinii, że może to być niekorzystne z punktu widzenia polskich interesów.
• Rosyjski gaz dla Węgier. Węgierski rząd podpisał z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem porozumienie dotyczące nowego szlaku dostaw gazu na Węgry.
• Peugeot przejmuje Opla. KE zgodziła się na przejęcie przez francuskiego producenta Peugeot fabryk Opla (obecnie należących do koncernu General Motors). Oznacza to, że zdaniem KE ta transakcja nie narusza unijnych przepisów dotyczących konkurencji.
• Motoryzacja, Francja. Francuski rząd planuje do 2040 roku wycofać ze sprzedaży diesle i samochody na benzynę. To element rządowego planu realizacji porozumienia paryskiego w sprawie ochrony klimatu.

http://www.egospodarka.pl/142231,Europa-wydarzenia-tyg...