konto usunięte

Temat: Europa: wydarzenia tygodnia 25/2019

Europa: wydarzenia tygodnia 25/2019

Greccy politycy nie mają dobrej opinii wśród krajów unijnych. Nierozważnie kierując machiną gospodarczą swojego kraju doprowadzili do potężnego, wieloletniego kryzysu, który kosztował Europę olbrzymie pieniądze. Ostatnie lata to systematycznie realizowany plan gospodarczy wymuszony przez KE i EBC oraz międzynarodowe instytucje finansowe. Wprowadzono duże cięcia w wydatkach rządowych i programach społecznych. Wiele decyzji (np. wydatki emerytalne) wywołały protesty społeczne. Rząd przeprowadził szereg niepopularnych, a nawet bolesnych reform i robi to dalej z dyscypliną wynikającą z greckich warunków. W opinii ekspertów gospodarce tego kraju nie grozi już bankructwo, ale daleko jej do zdrowia, nie mówiąc o zdolności do podjęcia się spłaty zadłużenia w ratach dających nadzieję na redukcję zobowiązań w realnej perspektywie. Każda partia zużywa się. Nic więc dziwnego, że sondaże przed zbliżającymi się wyborami (7 lipca br) na zwycięzcę wskazują opozycyjną konserwatywną partię Nowa Demokracja (ND). Eksperci nie mają wątpliwości, że zwycięstwo ND znacząco nie poprawi sytuacji gospodarczej kraju. Będzie musiała trzymać się realiów i reguł sanacyjnych przyjętych przez Koalicję Radykalnej Lewicy (Syriza). Panuje opinia, że Grecja potrzebuje reform i rządu technokratów. Eksperci są zdania, że już po pierwszych 2-3 miesiącach po wygranych wyborach będzie wiadomo, czy nadzieje związane z ND miały uzasadnienie. W powszechnej opinii priorytetem nowego rządu powinno być przyciągnięcie do kraju zagranicznych inwestorów, a także stworzenie jak największej liczby miejsc pracy. Wyborcy oczekują skuteczności w tworzeniu nowych miejsc pracy, ograniczaniu bezrobocia, poprawie standardu życia. Panuje też opinia, że Jeśli Syriza przejedzie do opozycji, to w parlamencie będzie trudnym przeciwnikiem dla ND.

Co jakiś czas prezentowane są prognozy omawiające perspektywy rozwojowe światowego ruchu lotniczego, który cały czas rośnie. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA prognozuje, że w 2037 roku liczba pasażerów podwoi się z ponad 4 do 8 mld podróżnych rocznie na całym świecie. Ta prognoza opiera się na przewidywaniu wyraźnego wzrostu ruchu lotniczego w Azji (już w połowie przyszłej dekady pod względem liczby podróży samolotem Chiny mają zdetronizować USA, zwłaszcza za sprawą ruchu wewnątrzkrajowego). Inna prognoza (tym razem autorstwa Boeinga) przewiduje, że ponad 44 tys. nowych samolotów zacznie latać do 2038 roku, a łączna wartość zamówień na nowy sprzęt latający ma przekroczyć 6,81 bln USD. To oznacza, że w 2038 roku na niebie ma latać 50,66 tys. samolotów, czyli dwukrotnie więcej w stosunku do 25,83 tys. eksploatowanych maszyn na koniec 2018 r. Linie lotnicze obecnie zamawiają głównie samoloty wąskokadłubowe. Popyt jest też na samoloty turbośmigłowe. Najwięcej samolotów ma trafić do operatorów w Azji Południowo-Wschodniej (17,39 tys.), Ameryce Północnej (9,13 tys.) i Europie (8,99 tys.). Powyższa prognoza nie obejmuje jednak małych samolotów obsługujących ruch General Aviation, lotnictwa biznesowego, ani samolotów turbośmigłowych.

Francuski rząd uruchomi oddział specjalny do spraw tak zwanych "stable coins", czyli kryptowalut o stałym kursie, dla państw G7. Decyzja została pobudzona decyzją facebooka o realizacji projektu LIBRA. Projekt ten dotyczy wprowadzenia na rynek kryptowaluty, która ma być stable coinem, napędzającym mobilny system płatności. Ten oddział specjalny ds. kryptowalut ma być prowadzony przez członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego Benoit Coeure oraz szefa francuskiego banku centralnego Francois Villeroy'a de Galhau. Facebookowa kryptowaluta jest tworzona do obsługi globalnego systemu płatności mobilnych, m.in. będzie wbudowana w Messenger i WhatsApp. Komu ona zagraża? Oczywiście tym, którzy już są na rynku, chcą zachować dotychczasową pozycję i z definicji są przeciw konkurentowi. Zwracam uwagę, że Libra jeszcze nie jest na rynku, a już budzi kontrowersje. Zdecydowanie na temat tej koncepcji wypowiedział się też szef Bank of England Mark Carney mówiąc, że Libra "musi gwarantować bezpieczeństwo" lub nie zostanie dopuszczona do użytku! Postawił tezę że projekt powinien być nadzorowany przez banki centralne. Krytycznie wypowiadają się też amerykańscy senatorowie, a także Europejski Inspektor Danych Osobowych.
...
http://www.egospodarka.pl/157039,Europa-wydarzenia-tyg...