konto usunięte
Temat: Europa: wydarzenia tygodnia 25/2018
Europa: wydarzenia tygodnia 25/2018W Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać unijne cła odwetowe wobec USA. Są one reakcją Europy na działania Donalda Trumpa (jak wiadomo USA nałożyły cła na stal i aluminium z UE). KE zwraca uwagę na to, że podjęcie tej decyzji jest zgodne z regułami obowiązującymi w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Lista produktów z USA, na które Unia nakłada cła odwetowe o wysokości 10 lub 25, 35 i 50 proc., liczy kilkaset pozycji.
Brexit i co dalej? Jak wiadomo 29 marca ub.r. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Uzgodniono z Brukselą, że w okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady - w tym dotyczące swobody przepływu osób - będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku. Uzgodniono też, że 65 funtów będą musieli zapłacić obywatele Unii Europejskiej za pozostanie w Wielkiej Brytanii po brexicie - poinformowało brytyjskie MSW. Dotyczy to 3,3 mln ludzi, w tym około 1 mln Polaków. Wielka Brytania prowadzi niezależną politykę gospodarczą. Ostatnio Bank Anglii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa pozostaje na niskim, bo 0,5- procentowym poziomie od 2008 roku, co ma wspierać sektor bankowy i posiadaczy kredytów. Skala luzowania ilościowego (QE) też pozostała taka sama i wynosi 435 mld funtów. Gospodarka brytyjska w I kwartale miała słaby wynik. Brytyjska Izba Handlowa prognozuje, że w bieżącym roku wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniesie 1,3 proc., a w przyszłym roku dynamika wzrostu PKB sięgnie jedynie 1,4 proc. Eksperci prognozują znaczące spowolnienie wzrostu w sektorach usług i budownictwa oraz załamania w przemyśle samochodowym.
Co dalej z Grecją? Wiemy jak duże koszty poniesiono, by powstrzymać grecki kryzys, by nie dopuścić do bankructwa kraju. Proponuję teraz spojrzeć na ten kraj zniszczony kryzysem z punktu widzenia poziomu życia w Grecji. Wg danych z instytucji europejskich ubóstwo w Grecji maleje, w 2017 r. wskaźnik ubóstwa spadł o 0,8 proc. r/r. I jest to pierwszy spadek od 2009 r. Jako granicę, poniżej której zaczyna się ubóstwo, przyjęto 60 proc. wpływów netto rodziny na poziomie 4 560 euro rocznie w przeliczeniu na osobę i 9 576 euro na rodzinę składającą się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci w wieku do 14 lat. Najbardziej zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym byli mieszkańcy Grecji w wieku 18-64 lata (38,6 proc. W 2017 r. liczba osób zagrożonych ubóstwem zmalała w porównaniu z 2016 rokiem o 1,3 pkt. proc. (z 22,4 proc. do 21,1 proc.) jednak równocześnie pogorszyła się sytuacja osób starszych, gdzie odsetek osób zmuszonych żyć w ubóstwie lub nędzy wzrósł z 15,2 proc. do 15,8 proc. ...
(...)
http://www.egospodarka.pl/149536,Europa-wydarzenia-tyg...