konto usunięte

Temat: Europa: wydarzenia tygodnia 22/2018

Europa: wydarzenia tygodnia 22/2018

Komisja Europejska przedstawiła koncepcję podzielenia budżetu. Polski rząd krytycznie podszedł do tego dokumentu. Oparł on swoją opinię na prostym rachunku. Wynika z niego, że Polska ma otrzymać 19,5 mld euro mniej niż obecnie, a zaproponowana nam całość pieniędzy przekazanych do Polski w ramach polityki spójności to 64 mld euro. Cięcia w nowym wieloletnim budżecie UE (2021-2027) wynoszą ok. 23 procent, ale i tak Polska pozostanie największym beneficjentem unijnych środków. Warto jednak mieć świadomość, że we wpływach do unijnego budżetu nie będzie uczestniczyła Wielka Brytania Nowe zasady podziału środków w ramach polityki spójności przewidują, że wielkość funduszy będzie nadal powiązana z bogactwem regionów, ale też będą stosowane dodatkowe kryteria jak bezrobocie wśród ludzi młodych, niski poziom szkolnictwa, zmiany klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów.

Hiszpania zmienia premiera. Dotychczasowy premier Mariano Rajoy został odwołany z funkcji premiera. Kongres Deputowanych przegłosował wotum nieufności wobec premiera oraz przewodniczącego Partii Ludowej Mariano Rajoya. Zastąpić ma go lider socjalistów Pedro Sanchez. Za wotum nieufności wobec Rajoya głosowali m.in. socjaliści, skrajnie lewicowe ugrupowanie Podemos Unidos, baskijskie partie PNV i EH Bildu oraz dwa separatystyczne ugrupowania z Katalonii: ERC i PdeCAT. Na decyzję parlamentu miał wpływ wyrok w sprawie afery korupcyjnej Gurtel, w którą zamieszani byli członkowie partii Rajoya.

Włochy mają nowego premiera. Rząd powstał dopiero w "drugim podejściu". Pierwsza propozycja zwycięskich partii została odrzucona przez prezydenta republiki. W jej programie były rozwiązania uderzające w spójność europejską i spotkały się ze zdecydowanym oporem ze strony rządów Niemiec i Francji. Mimo powołania nowego premiera trudno mówić o rozwiązaniu problemów Włoch. Kraj potrzebuje poważnych reform strukturalnych, uzdrowienia finansów publicznych (deficyt rzędu 130 proc. PKB), stabilizacji systemu bankowego (duży poziom zagrożonych kredytów).

Stopa bezrobocie w krajach unijnych. Wśród państw członkowskich najniższe stopy bezrobocia w kwietniu 2018 r. odnotowano w Czechach (2,2 proc.), na Malcie (3,0 proc.) i w Niemczech (3,4 proc.). Najwyższe wskaźniki bezrobocia są w Grecji (20,8 proc.) i Hiszpanii (15,9 proc.). >>>
>>>
http://www.egospodarka.pl/149082,Europa-wydarzenia-tyg...