konto usunięte
Temat: Europa: wydarzenia tygodnia 13/2019
Europa: wydarzenia tygodnia 13/2019W trakcie niedawnej wizyty Xi Jinpinga, prezydenta Chin, w Paryżu zostało podpisanych 15 znaczących porozumień gospodarczych. Jednym z nich jest zamówienie u europejskiego koncernu lotniczego Airbus na dostawę 300 samolotów dla chińskich przewoźników lotniczych. To znakomity moment dla tej firmy biorąc pod uwagę obecną sytuację w przemyśle eurolandu. Natychmiast na tą informację zareagowały giełdy (wzrost o 2,3 proc). Według Bloomberga wartość kontraktu to ok. 35 mld USD. Według zapisów w kontrakcie Airbus dostarczy 290 samolotów z rodziny A320 i 10 egzemplarzy szerokokadłubowego A350. Airbus A320 to rynkowy rywal Boeinga 737, z kolei A350 konkuruje z amerykańskim B787 Dreamliner. Warto przypomnieć, że po wypadkach w Etiopii i Indonezji wiele krajów zablokowało loty B737 (w tym USA, Chiny i kraje unijne) i będzie to miało spory wpływ na rynek. Wg prognoz do 2037 r. na światowe rynki producenci dostarczą 37 tys. samolotów z czego ok. 20 procent będzie zakupiona przez chińskich przewoźników), a rynek pracy zgłosi zapotrzebowanie na 540 tys. nowych pilotów. W krótszej perspektywie bo do 20125 roku Chiny mają stać się największym rynkiem lotniczym na świecie, detronizując USA. Eksperci szacują, że to właśnie dynamiczne wzrosty ruchu lotniczego w Azji mają być głównym motorem napędowym podwojenia liczby pasażerów na świecie do 8,3 mld w 2037 roku. Pekin szacuje, że chińscy przewoźnicy w ciągu 20 lat zakupią 7,4 tys. samolotów a warto dodać, że już obecnie chińskie linie lotnicze korzystają z około 1730 samolotów Airbusa, w tym 1455 z rodziny A320 i 17 maszyn typu A350 XWB.
Jakimi regulacjami ostatecznie zakończy się ACTA 2. Parlament Europejski przyjął projekt zapisów regulujących prawa autorskie. W nadchodzących tygodniach kraje członkowskie będą musiały zatwierdzić decyzję PE. Następnie państwa unijne powinny w ciągu dwóch lat dostosować swoje prawo krajowe do dyrektywy o prawie autorskim. Nie jest wykluczone, że ten ostatni etap nie będzie identyczny we wszystkich krajach. Na jednej z ostatnich konwencji wyborczych przedstawiciele rządu ogłosili, że dokonają takiej implementacji dyrektywy, aby "wolność w internecie była zachowana.
Google zostało ukarane trzecią już karą grzywny przez Unię Europejską w związku z naruszaniem unijnych przepisów antymonopolowych. Tym razem tech-gigant musi zapłacić 1,69 mld USD. KE nałożyła karę na spółkę w związku z ograniczającymi konkurencję praktykami związanymi z usługą reklamową Google AdSense. To trzecia już kara od KE dla Google. Pierwszą nałożono we wrześniu 2017 roku, w wysokości 2,7 mld USD, a kolejną - rekordową, bo wynoszącą 5 mld USD nałożono w połowie 2018 roku.
(...)
http://www.egospodarka.pl/155280,Europa-wydarzenia-tyg...