Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Koniec z lichwiarstwem?

Koniec z lichwiarstwem?

Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadzającą do kodeksu cywilnego tzw. odsetki maksymalne wynikające z czynności prawnej.
Ustawa ta, podobnie jak ma to miejsce przy określeniu wysokości odsetek za zwłokę, wiąże wysokość odsetek maksymalnych ze stopą kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z zapisem odsetki maksymalne będą ustalone, w stosunku rocznym, jako czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.
Szerzej o ustawie piszemy w bieżącym wydaniu „Aktualności - Bankowość” oraz w „Aktualnościach z dnia 13 lipca br.
Prezydent zdecydował się na podpisanie ustawy, gdyż uważa, że obecnie w polskim systemie prawnym brak jest rozwiązań prawnych, które skutecznie chroniłyby przed zjawiskiem lichwy. Nie ma ustawy regulującej działalność parabankową oraz instytucję upadłości konsumenckiej. Nie można także uznać drogi sądowej za wystarczający i skuteczny środek ochrony przed lichwą.
Ustawa, choć nie może być uznana za jedyny i optymalny sposób zwalczania rujnującego słabsze podmioty zjawiska nadmiernych odsetek to jednak, do czasu wprowadzenia rozwiązań chroniących dłużnika, powinna przyczynić się do eliminacji zjawiska lichwy.
Ustawa została przekazana do opublikowania w Dzienniku Ustaw. Ma wejść w życie po 6-miesiącach od tego faktu, co pozwoli na dostosowanie przez instytucje kredytowo-pożyczkowe zakresu usług do nowych warunków prawnych.
Robert R.

Robert R. Prywatny detektyw;
trener windykacji,
doktorant n.
prawnych.

Temat: Koniec z lichwiarstwem?

nie koniec poprostu ludzie nauczyli się inaczej liczyć odsetki lub zastępować słowo odsetki innymi (np kara umowa (nie tak często) lub opłata z par X umowy :) )

konto usunięte

Temat: Koniec z lichwiarstwem?

Robert ludzie zawsze wszystko ominą. Co do zasady masz rację. Wydaje mi sie jednak że sprawa z ominieciem tych przepisów nie jest tak prosta. Nie sprawdzałem ale moim zdaniem w przepisach o kredycie konsumenckim zastrzezono, że całkowity koszt kredytu tam regulowany zawiera odsetki ORAZ WSZYSTKIE INNE opłaty manipulacyjne itp. dodatkowe koszty a to zawęża możliwość krojenia na np.200 % rocznie. Choć z drugiej strony słyszałem że niektóre prywatne pożyczkownie nie nastawiają się wcale na klienta który spłaca lecz na tego który nie spłaca. Taka jest ich docelowa grupa top klientów. Istny meksyk. Zdaje się ze klauzule karne nie są objęte pojęciem całkowitego kosztu czy też stopy maxymalnej no i zaczyna się krojenie na 200 %. czyli to co pożyczkownie lubia najbardziej.
Robert R.

Robert R. Prywatny detektyw;
trener windykacji,
doktorant n.
prawnych.

Temat: Koniec z lichwiarstwem?

i o tym mówiłem :)

a klauzula

"za niewywiązanie sie z ustaleń zawartych w postanowieniach niniejszej umowy (tu wyliczenie par i art) pozyczkobiorca zapłaci pozyczkodawcy kwotę 100 000 000zł :) w terminie 7 dni od chwili wymagalności raty, której termin został uchybiony"

Nie ma tu odsetek (brak nazwania poza tym odsetki wylicza się wg wzoru) tu masz czystą opłatę w dodatku nie nazwaną "karą umowna" (którą jak wiemy sąd moze zmniejszyć) ale poprostu "opłata" :)

Następna dyskusja:

czy to już koniec??




Wyślij zaproszenie do