Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Egzekucja z majątku małżonków

Egzekucja z majątku małżonków

Od 20 stycznia br. obowiązują zmiany w kodeksie postępowania cywilnego wprowadzone obowiązującą od tego dnia ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy - kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 162 poz. 1691).
Proponowane zmiany są konsekwencją zmian w prawie rodzinnym materialnym, które wprowadzają szereg zmian w majątkowych stosunkach małżeńskich, a co za tym idzie także w relacjach małżonków z osobami trzecimi. Są one szczegółowo opisane w bieżącym wydaniu „Aktualności - Rodzinne i opiekuńcze prawo”.
W art. 565 § 1 określenie „czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu” zastąpiono określeniem „czynność, do dokonania której jest potrzebna zgoda drugiego małżonka lub której drugi małżonek sprzeciwił się”, zaś w art. 567 § 1 wyrazy „majątku odrębnego” zastąpiono wyrazami „majątku osobistego”.
Pozostałe zmiany dotyczą zasad egzekucji wierzytelności z majątku małżonków.
Dodano art. 776[1] § 1, zgodnie z którym tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, mocą której rozszerzono wspólność majątkową, nie wyłącza prowadzenia egzekucji z tych składników majątku, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby umowy takiej nie zawarto.