konto usunięte

Temat: Biblioteka Demand Plannera - Thinking Style

Mam pytanie do wszystkich demand plannerów - co uważacie za swoją 'literaturę zawodową'?

Szczerze mówiąc osobiście mam lekki problem ze zdefiniowaniem czegoś takiego, bo powiedzmy sobie szczerze, kwestie związane z planowaniem popytu są z jednej strony dość specjalizowane a z drugiej interdyscyplinarne. Dlatego istnieją pozycje dotyczące fragmentów tego co robimy ale ciężko znaleźć coś dobrze omawiającego całokształt.

Przechodząc nad tym zagadnieniem do porządku dziennego to każdemu kto chce poznać zagadanienia związane z prognozowaniem i planowaniem sprzedaży chciałbym osobiście polecić kilka książek.

EDIT: Pierwotnie 'Bibliotekę Demand Plannera' tworzył jeden post. Niemniej w celu zwiększenia klarowności postanowiłem podzielić temat na trzy:
- Methods & Techniques
- Business Perspectives
- Thinking Style

W ramach 'Thinking Style' będę przedstawiał pozycje związane ze sposobem myślenia w Demand Planningu, lub prezentujące podejście, które moim zdaniem przydaje się w pracy w tego typu dziale.

--
Adam Sobolewski
VBAdventure BlogAdam Sobolewski edytował(a) ten post dnia 25.02.12 o godzinie 16:18

konto usunięte

Temat: Biblioteka Demand Plannera - Thinking Style

Being Wrong

Obrazek


'Being wrong' to książka z zupełnie nietechnicznej dziedziny, którą jednak warto przeczytać chociażby po to aby oswoić się z myślą, iż jakkolwiek dobrze nie przygotujemy prognozy lub planu sprzedaży to zawsze pojawi się coś czego nie dało się przewidzieć i tak naprawdę nie chodzi o to żeby robić wszystko perfekcyjnie tylko żeby robić to coraz lepiej ucząc się na błędach.

Jest to trochę bardziej optymistyczne podejście niż prezentowane przez Wilkesa (cytuje, bo nie mogę pozbyć się wrażenia, że po zamianie 'program' na 'forecast' pasowałoby do każdego demand plannera).

As soon as we started programming, we found to our surprise that it wasn't as easy to get programs right as we had thought. Debugging had to be discovered. I can remember the exact instant when I realized that a large part of my life from then on was going to be spent in finding mistakes in my own programs.
— Maurice Wilkes

--
Adam Sobolewski
VBAdventure BlogAdam Sobolewski edytował(a) ten post dnia 25.02.12 o godzinie 16:19

konto usunięte

Temat: Biblioteka Demand Plannera - Thinking Style

The Drunkard's Walk: How Randomness Rules Our Lives


Obrazek


'Drunkards Walk' to pozycja omawiająca jak nieprzystosowany jest nasz codzienny styl myślenie do postrzegania losowości.

Począwszy od serii logicznych wywodów, przez przykłady wzięte z życia i biznesu, a na filozofii kończąc Moldinow omawia znaczenie przypadku we wszystkim co robimy. Dla mnie przesłaniem tej książki jest konieczność postrzegania tego co się dzieje w życiu i w pracy poprzez pryzmat efektu motyla.

Myślę, że powinien przeczytać ją w szczególności każdy kto zajmuje się prognozowaniem procesów gospodarczych. Branie 'poprawki' na nieprzewidywalność rezultatów pozwala w bardziej wyważony sposób postrzegać swoją własną pracę i pracę innych. Zarówno 'najlepszym' jak i 'najgorszym' mogą się bowiem przytrafić bardziej lub mniej trafne wyniki. Co więcej to jaką 'łatkę' komu przyszyjemy może wynikać z zupełnego przypadku biorąc pod uwagę z jak krótkimi seriami danych zazwyczaj pracujemy.

NOTE: Szczególnie interesujący w kontekście zawodów związanych z prognozowaniem jest w tej książce przykład z rozdziału 'Illusions of Patterns and Patterns of Illusions' - jaka jest szansa, że jakiś analityk będzie w stanie przewidzieć zachowanie się rynków finansowych 15 lat z rzędu? Mlodinov pokazuje, że biorąc pod uwagę jak wielu jest takich analityków to w ciągu około 30 lat szansa, że któremuś się uda powinna przekroczyć 75%. Czy Bill Miller zasługuje więc na podziw? Czy kilkanaście lat jego sukcesów to tylko dzieło praw losowości?

--
Adam Sobolewski
VBAdventure BlogAdam Sobolewski edytował(a) ten post dnia 25.02.12 o godzinie 18:47

Następna dyskusja:

Biblioteka Demand Plannera ...




Wyślij zaproszenie do