Agnieszka R.

Agnieszka R. wiedza, umiejętności

zaangażowanie-równow
aga.

Temat: Obowiązkowy split payment możliwy już od 2020r.

Obowiązkowy split payment możliwy już od 2020r.
Komisja Europejska udzieliła Polsce zgody na wprowadzenie obowiązkowego split paymentu. Dotyczy on niektórych branż – szczególnie narażonych na ryzyko wyłudzeń w VAT. Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie nowych zasad już od 2020r.
Obecnie, od lipca 2018 split payment (czyli mechanizm podzielonej płatności - MPP) stosowany jest dobrowolnie i obejmuje płatności pomiędzy przedsiębiorcami – podatnikami VAT. Nabywca, opłacając fakturę decyduje czy przekaże płatność dzieląc ją na wartość netto – zasilającą rachunek rozliczeniowy i kwotę VAT – wpływającą na rachunek VAT, czy też w tradycyjny sposób. Podmioty dokonujące płatności za pomocą MPP nie podlegają sankcji VAT dotyczącej solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu tego podatku. Wyłączenie odpowiedzialności występuje do wysokości kwoty podatku zapłaconego za pomocą split payment.
Od 2020r. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić obowiązkowy split payment dla niektórych branż, m.in.:
➡dostaw komputerów, smartfonów, konsol do gier robót budowlanych, kamer wideo, telewizorów,
➡węgla, paliwa napędowego i oleju opałowego,
➡wyrobów ze stali,
➡robót budowlanych, wykończeniowych i instalacyjnych.
Nowe przepisy mają objąć transakcje pomiędzy przedsiębiorcami dokonywane za pomocą przelewów bankowych – a więc w kwotach przekraczających 15 000 zł.
Aby uniknąć wątpliwości, sprzedawcy będą mieli obowiązek informować na swoich fakturach o obowiązkowym split paymencie. Aby nie pogarszać płynności finansowej przedsiębiorstw, termin zwrotu środków z rachunku VAT ma się skrócić z 60 do 25 dni. Co więcej, jak wskazał Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów w rozmowie z Gazetą Prawną, Ministerstwo Finansów planuje umożliwić rozliczanie z konta VAT nie tylko podatku VAT ale również akcyzy, cła, podatku dochodowego a być może również składek ZUS.
Wraz z wprowadzeniem split paymentu, zniknie mechanizm odwrotnego obciążenia dla objętych nim branż na rzecz opodatkowania na zasadach ogólnych.
Zgodnie z zapowiedziami, obowiązkowy split payment będzie miał także zastosowanie do przedsiębiorców nie mających siedziby w Polsce będących dostawcami towarów i usług na rzecz podmiotów polskich. Oznacza to dla nich obowiązek otwarcia rachunku w polskim banku.
żródło:https://www.facebook.com/CentrumEdukacjiEkspertCEE/