Temat: Dlaczego cement nie wiąże?
Przyczyny nie wiązania cementu mogą być różne. Na początku przy kupnie cementu w hipermarkecie powinno się zwrócić uwagę na datę ważności znajdującą się na worku, dlatego najlepiej cement kupować bezpośrednio od producenta bo hipermarkety często na tym oszukują klientów, sposób przechowywania przez hipermarket cementu (czy worki nie są zawilgocone, szczelnie zamknięte, itp. – para wodna i CO2 z powietrza reagują ze składnikami mineralnymi cementu, wtedy na powierzchni ziaren tworzą się otoczki produktów hydratacji oraz produktów ich karbonizacji, a produkty wietrzenia cementów mają wpływ na opóźnienie czasu wiązania), skład cementu, w tym przypadku ilość popiołu. W przypadku cementu CEM II/B-V, zgodnie z normą, ilość dodatku popiołowego powinna wynosić 21-35%. Prawdopodobnym jest również, że zostały popełnione błędy na etapie projektowania bądź wykonywania mieszanki betonowej z zastosowaniem danego cementu.
Badania czasu wiązania odnoszą się do określenia początku wiązania. Dla cementu klasy 32,5 nie powinno być to mniej niż 75 minut zgodnie z normą PN-EN 197-1.
Na czas wiązania ma wpływ szereg czynników najważniejszymi jest współczynnik W/C i temperatura. Zbyt duży współczynnik wodno-cementowy, a więc tym samym zbyt duża ilość wody znacznie wydłuży czas wiązania, jak również negatywnie wpłynie potem na właściwości już stwardniałego betonu. Powszechnym zjawiskiem jest dolewanie wody do mieszanki betonowej na placu budowy w celu zwiększenia płynności mieszanki. Pamiętać również należy, że zaczyn w betonie (w takich samych warunkach otoczenia) ma niższą temperaturę niż zaczyn wiążący w laboratorium (jeszcze nie zmieszany z kruszywem). Powodem tego jest nagrzewanie się zaczynu w reakcji cementu z wodą (kruszywo z wodą nie reaguje). Czas wiązania betonów i zapraw będzie więc dłuższy niż wynikałoby to z oznaczeń wykonanych w laboratorium. Wpływ na czas wiązania cementu mają również powszechnie obecnie stosowane domieszki chemiczne. Przede wszystkim mowa tu o domieszkach ograniczających ilość wody(plastyfikatory i upłynniacze) oraz o domieszkach opóźniających wiązanie, które ze względu na swój mechanizm działania wydłużają czas wiązania mieszanki betonowej. Przedozowanie domieszki, w zły sposób zaaplikowana domieszka ( np. do suchych składników) przyniosą jednak efekt odwrotny do zamierzonego.
Marta Skorniewska edytował(a) ten post dnia 24.06.09 o godzinie 23:00