Ewa Jędrzejewska

Ewa Jędrzejewska CRMA, Audytor
Wewnętrzny -
Menedżer Zapewnienia
Jakości A...

Temat: Podsumowanie - IV Konferencji IIA Polska skierowana do...

IV Konferencja IIA Polska skierowana do sektora finansowego już za nami – spotkanie odbyło się 9 października 2014 r. w hotelu Mercure w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej Konferencji były zagadnienia dotyczące „Elastyczności funkcji audytu w zmieniającym się otoczeniu”.
Aktualność tematyki w zakresie możliwości zmian funkcji audytu do wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych stojących przed organizacją była częścią dyskusji podjętej przez Uczestników Panelu dyskusyjnego – zarówno środowisko ubezpieczeniowe (przedstawiciel: Dorota Plata, Dyrektor ds. Kontroli BAW w Grupie PZU), jak również bankowe (przedstawiciele: Andrzej Nowiczenko, Dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego w Pekao SA, Maciej Piołunowicz, Dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego w BGK) reprezentowali wspólne stanowisko w zakresie konieczności rozszerzenia zadań realizowanych przez komórki audytu wewnętrznego w instytucjach finansowych. Paneliści zaprezentowali praktyczne aspekty i podstawowe kierunki zmian w audycie skoncentrowane przede wszystkim na udziale i partnerstwie audytu w liniach biznesowych organizacji, tj.: rosnącej ilości zadań doradczych świadczonych przez audyt, rozwój audytu ciągłego dostarczającego bieżących informacji w zakresie zidentyfikowanych zmian w analizowanych obszarach, koncentracji działań na rozwoju „kultury ryzyka” w firmie. Jak podkreślano, audytorzy wewnętrzni pełnią kluczową rolę w ocenie ryzyka w organizacji, dlatego ważnym elementem w nowoczesnej organizacji powinien być aspekt ciągłego rozwoju audytu, np.: poprzez praktyki wewnętrzne w liniach biznesowych, z uwagi na rozłożenie ryzyka we wszystkich procesach w firmie. Dyskusja panelowa stała się istotną częścią spotkania angażującą wszystkich Uczestników Konferencji do dużej aktywności oraz kierowania bezpośrednich pytań do zaproszonych ekspertów.
W pozostałych częściach Konferencji kontynuowano dyskusje w zakresie aspektów wyzwań stojących przed audytorami, tj.: między innymi kwestie nadużyć w sektorze finansowym oraz konieczność zapewnienia jakości w audycie. Podczas wykładu zwrócono uwagę na zjawisko rosnącej przestępczości wewnętrznej, której sprawcami są w coraz większym stopniu pracownicy instytucji finansowych – rosnąca skala nadużyć w tym zakresie stanowi dodatkowy element do rozwoju umiejętności diagnozowania tego typu zjawisk przez audyt wewnętrzny. Badania „Global Economic Crime SurkeY 2014” wykazują, że udział audytu w wykrywaniu nadużyć stanowi aż 22%.
Nowoczesne podejście do kultury rozwoju audytu wewnętrznego zaprezentowane zostało również przez Beatę Samborę, Dyrektora BAW w Grupie PZU. Tematem prezentacji było omówienie założeń autorskiego projekt audytu wewnętrznego w organizacji – Centrum Kompetencji w zakresie systemu kontroli wewnętrznej, którego głównym celem jest wsparcie pracowników PZU w realizacji kontroli wewnętrznej oraz podniesienie jakości jej działania w firmie.
Dobór Prelegentów, zróżnicowany pod kątem poziomów zaangażowania w realizację funkcji audytu oraz doświadczeń z audytem wewnętrznym zagwarantował wysoki poziom merytoryczny prowadzonych prelekcji oraz wniósł możliwość pozyskania praktycznej wiedzy, wpisanej w doświadczenia każdego Uczestnika.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom IV Konferencji IIA Polska dla Sektora Finansowego - osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania, znakomitym Prelegentom oraz Uczestnikom.

Pozdrawiam,
Ewa Jędrzejewska
Branżowe Koło Finansowe
SAW IIA Polska