Wojciechowski
M.
Psycholog biznesu |
szkolenia &
consulting sprzedaży
Temat: Stereotyp rekrutacyjny
Badania, prowadzone (w 2009) przez: Julie E. Phelan, Corinne A. Moss-Racusin i Laurie A. Rudman z Rutgers University - dowodzą, że podczas rozmowy rekrutacyjnej kobiety oceniane i odbierane sa inaczej niż mężczyźni.Polegały one na przedstawieniu grupie blisko 500 osób - audiowizualnych nagrań rozmów kwalifikacyjnych. Uczestnicy badań proszeni byli o ocenę trzech cech kandydatów:
umiejętności społeczne,
kompetencje zawodowe,
umiejętność słuchania rozmówcy.
Okazało się, że kobiety, które podczas rekrutacji sprawiają wrażenie pewnych siebie i ambitnych odbierane są jako osoby o wysokich kompetencjach zawodowych, ale niskich kompetencjach społecznych. Z kolei kobiety, które podczas rozmów rekrutacyjnych prezentują się jako skromne i skłonne do współpracy, postrzegane są jako osoby o niskim poziomie kompetencji.
W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni w procesie rekrutacji określani jako ambitni i pewni siebie są postrzegani jako osoby miłe, sympatyczne oraz o wysokich kompetencjach zawodowych. Ten sposób kojarzenia cech u mężczyzn sprawił, że w badaniach pochodzących z Rutgers University, to właśnie mężczyźni częściej niż kobiety wybierani byli na stanowiska menadżerskie.
Autorki badań spróbowały też odpowiedzieć na pytanie - które z cech pozwalają najskuteczniej przewidzieć pozytywną decyzję o zatrudnieniu kandydatki lub kandydata? W grupie kobiet określanych jako kompetentne, to właśnie umiejętności społeczne okazały się cechą najważniejszą. Dla pozostałych kandydatów posiadanie wysokich kompetencji zawodowych uznane zostało jako cecha decydująca o zatrudnieniu.
Wnioski z badań mogą służyć jako argument w wielu rozmowach. Po pierwsze, jako dowód upowszechniania (niestety) stereotypu płci. Po drugie, mogą rzucać światło na niekorzystne dla kobiet decyzje związane z ich awansem - wskazując ich przyczynę.
http://clienting.blox.pl/2010/01/Stereotyp-rekrutacyjn...