Temat: SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA PROWADZI DO NOWOTWORÓW I ŚMIERCI

Choć wszyscy doskonale wiemy, że brak ruchu poważnie szkodzi zdrowiu, okazuje się, że może on być w istocie zabójczy. Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego przekonują, że siedzący tryb życia drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka i przedwczesnej śmierci.

Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na wiele obszarów zdrowia. Prowadzi do otyłości, nadciśnienia i cukrzycy typu 2, spowalnia metabolizm, sprzyja rozwojowi żylaków i osteoporozy.


Do długiej listy szkód, jakie wyrządza nam brak ruchu, dodać należy kolejną, znacznie groźniejszą. Eksperci ostrzegają, że długotrwałe siedzenie przy biurku lub na kanapie drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka i przedwczesnej śmierci.

Uczeni z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin przeprowadzili eksperyment z udziałem 8 tys. osób. Uczestnicy zostali poproszeni o noszenie urządzenia mierzącego codzienną aktywność.

Po trwającej pięć lat obserwacji autorzy badania zauważyli, że osoby, które prowadziły siedzący tryb życia, stroniąc na co dzień od jakiejkolwiek aktywności fizycznej, były aż o 82 proc. bardziej narażone na rozwój nowotworu i śmierć.

Lato 2020 stało się faktem i choć aura pozostawia sporo do życzenia – wyjdźmy na spacer. Ta najprostsza i dostępna dla wszystkich forma aktywności fizycznej, uprawiana regularnie, przyniesie nam wiele korzyści. Zyska sylwetka, serce, system nerwowy, poprawi się nasza samoocena.

1 / 6
Wielu z nas cierpi na tak zwany słomiany zapał. Z impetem i pełni werwy rzucamy się na nowe pomysły, wierząc, że tym razem się uda! Może nie zdobędziemy medalu olimpijskiego, ale zapewne poziom eksperta. Kupujemy kosztowny sprzęt, bo wiele dyscyplin sportowych wymaga wysokich nakładów, a później brakuje nam konsekwencji i wytrwałości. W wielu domach stoją rowery stacjonarne i podobne urządzenia, które służą za wieszak na ubrania.

2 / 6
Najprostsza forma ruchu. Spacer wygrywa już na stracie. Poza wygodnymi butami nie potrzebujemy czynić żadnych specjalnych inwestycji. Jest najprostszą i zalecaną dla każdego formą aktywności fizycznej, która ma wielokierunkowy, pozytywny wpływ na kondycję organizmu i zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Spacery są zalecane – niemal ordynowane na receptę – w wielu chorobach przewlekłych. Okazuje się jednak, że najlepiej zacząć z nich korzystać, zanim organizm zacznie szwankować, bo regularne, przynajmniej 30-minutowe, codzienne spacery to najlepsza profilaktyka chorób i doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji.

3 / 6
Niskobudżetowa aktywność ...
4 / 6
Startujemy z pozycji eksperta, nie ucznia ...

5 / 6
10 korzyści z regularnych spacerów
1. Regularne spacery wzmacniają serce, a choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce.
2. 30-minutowy marsz sprzyja obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego.
3. Spacer chroni przed cukrzycą: pomaga lepiej wykorzystać insulinę i obniża poziomu glukozy we krwi.
4. Marsz wzmacnia stawy i mięśnie oraz poprawia równowagę, tym samym redukuje ryzyko upadków i złamań.
5. Regularne spacery wzmacniają system nerwowy, pomagają tonować skrajne emocje, są zalecane dla osób ze skłonnością do depresji i przy kłopotach ze snem. Spacerując, poprawiamy jakość snu, reguluje się naturalny cykl faz snu, łatwiej przechodzimy w fazy snu głębokiego, które dają regenerację sił. Istotnie zmniejszają się też kłopoty z zasypianiem. Budzimy się wypoczęci i pełni sił.

6 / 6
6. Spacery mają korzystny wpływ na zdolności poznawcze, takie jak myślenie, zapamiętywanie i koncentracja. Poprawiają również kreatywność.
7. Spacery wzmacniają odporność.
8. Chronią przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, a także choroby nowotworowe.
9. Są rekomendowane dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, a także dla rekonwalescentów. Pomagają odzyskać siły witalne.
10. Spacery, według naukowców, zmniejszają apetyt na słodycze, poprawiają kondycje i sprzyjają dobrej sylwetce.

- To pierwsze badanie, które jednoznacznie wskazuje na korelację między siedzącym trybem życia a zwiększonym prawdopodobieństwem zgonu w wyniku nowotworu. Nasze ustalenia potwierdzają dobitnie to, co podejrzewamy od dawna - aby cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości, należy siedzieć mniej i więcej się ruszać - komentują uczeni.
...
Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-siedzacy-tryb-z...