Temat: Pięć mitów o zachowaniach psów. Sprawdź, jak dobrze znasz...

Pięć mitów o zachowaniach psów. Sprawdź, jak dobrze znasz swojego zwierzaka

Dzięki wielu tysiącom wspólnych lat, człowiek coraz lepiej rozumie zachowania psów. Jednak wciąż można spotkać się z nieprawidłowymi przeświadczeniami, dotyczącymi sygnałów wysyłanych nam przez czworonogi. Błędna interpretacja zachowania pupila nie tylko może być przyczyną niezrozumienia potrzeb zwierzaka. Może także doprowadzić do wielu przykrych sytuacji, których można było z łatwością uniknąć. Jakie zachowania psów są najczęściej źle interpretowane? Oto pięć popularnych mitów o zachowaniach psów, które również ty możesz nieświadomie powielać!


1. Machanie ogonem nie zawsze oznacza radość
Jeden z najpopularniejszych mitów o zachowaniach psów dotyczy machania ogonem. Psiak, którego ogon wykonuje ruchy na boki, jest często postrzegany jako zadowolony lub radosny. Jednak nie zawsze jest to prawda! Machanie ogonem u psów tak naprawdę towarzyszy po prostu pobudzeniu emocjonalnemu. Rozemocjonowany czworonóg równie dobrze może być radosny, jak i zaniepokojony lub zestresowany.
...
2. Warczenie nie musi być groźne
Większość osób postrzega warczenie jako sygnał świadczący o agresywnych zamiarach czworonogów. Jednak dźwięk ten wydawany jest przez psy nie tylko wtedy, gdy zwierzak szykuje się do nieuniknionego ataku! Za pomocą warczenia psy przekazują przede wszystkim ostrzeżenie – "przestań, bo inaczej mogę ugryźć". Oznacza to, że warczący psiak prawdopodobnie nie zaatakuje nas, jeśli od razu damy mu spokój. Warczeć mogą nie tylko te zwierzaki, które wykazują się dużą agresją. Także przestraszony czworonóg może w ten sposób poprosić nas, byśmy przestali go niepokoić.
...
3. Kopulujący na twojej nodze pies nie chce cię zdominować
Przeświadczenie, że kopulowanie na psie lub człowieku wiąże się z chęcią dominacji, to również jeden z powszechnych mitów o zachowaniach psów. Takie zachowanie wcale nie świadczy o tym, że twój czworonóg chce przejąć władzę w twoim domu! Kopulowanie na różnych przedmiotach w domu lub na nogach opiekunów może świadczyć o nadmiernym pobudzeniu i stresie psa. Czworonogi często w ten sposób poszukują też ujścia dla swojej frustracji, wynikającej z niezrozumienia sytuacji lub niezaspokojonych codziennych potrzeb. W tym potrzeby reprodukcji u niekastrowanych samców.

4. Jeżenie sierści nie zwiastuje nadchodzącego ataku
Zjeżona sierść na plecach zwierzaka kojarzy nam się często z psem, który szykuje się do ataku. Nie jest to jednak całkowicie prawda. Jeżenie sierści to sposób, w jaki organizm psa reaguje na silne pobudzenie emocjonalne, takie jak stres lub strach. Ten odruch ma za zadanie sprawić, by sylwetka psa wydawała się większa. Dzięki temu potencjalny przeciwnik dobrze się zastanowi, zanim zaatakuje tak dużego psa. Jest to więc rodzaj obrony przed przewidywanym zagrożeniem, a nie sygnał o złych zamiarach czworonoga! Sierść psa może jeżyć się z powodu zaskoczenia, strachu, agresji lub stresu zwierzaka.

5. Patrzenie w oczy nie zawsze oznacza agresję
Wśród psów patrzenie sobie w oczy jest często sygnałem ostrzegawczym. Psia bitwa na spojrzenia, której towarzyszy chwilowe lub dłuższe zastygnięcie w bezruchu, jest jasną informacją, że psiaki mają ze sobą konflikt. Jednak patrzenie się w oczy człowieka, a szczególnie ukochanego opiekuna, ma zupełnie inne znaczenie!
...
https://www.onet.pl/styl-zycia/psypl/piec-mitow-o-zacho...