Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Mit o Syzyfie: streszczenie, plan wydarzeń, problematyka,...
Mit o Syzyfie to jedna z najbardziej znanych historii tego rodzaju. Do pojawiającego się w niej motywu kary i wysiłku, który jest z góry skazany na niepowodzenie, nawiązywano potem w licznych utworach literackich, a także w życiu codziennym.Syzyf, postać z mitologii greckiej, to król, a zarazem założyciel Koryntu. Miał przyjazne usposobienie i z początku cieszył się sporą sympatią bogów, którzy chętnie zapraszali go na własne uczty. Słabością, która go zgubiła, było nadmierne gadulstwo i skłonność do rozpowiadania tego, co zasłyszał podczas boskich spotkań. Dbał też o swoje państwo oraz jego mieszkańców, którzy nie narzekali na swój los podczas jego panowania. Jednocześnie, bohater okazał się również przebiegły, pomysłowy i odważny, ponieważ nie wahał się stawić czoła rozwścieczonym bogom. Co istotne dla jego losów, składał obietnice bez pokrycia, a także kłamał dla własnych korzyści. Trudno jednak stwierdzić, by był postacią jednoznacznie złą bądź jednoznacznie dobrą, ponieważ jego zalety równoważyły wady.
...
Tam jednak Syzyf nie zaznał spokoju. Za karę kazano mu wtoczyć na górę ciężki głaz. Zapewniono go też, że jeśli tego dokona, będzie mógł powrócić na ziemię. Ucieszony król chętnie przystąpił do pracy, wierząc, że pójdzie mu łatwo i szybko. Niestety, gdy wtoczył kamień niemal na szczyt, ten wyślizgnął mu się z rąk i spadł na samo dno. Sytuacja powtarzała się za każdym razem, a powierzone mu zadanie nie miało końca.
Mit o Syzyfie: problematyka
Wśród mitów jednym z najczęściej powtarzanych i przedstawianych osobom nieznającym wierzeń starożytnych Greków, jest mit o Syzyfie. Warto zauważyć, że historia ta ma bardzo pesymistyczny wydźwięk. Zgodnie z jej przesłaniem, świat, a także sama ludzka egzystencja nie mają sensu, natomiast śmierć jest definitywnym końcem, a nie początkiem czegoś nowego. Bohater otrzymuje karę za roznoszenie plotek oraz liczne kłamstwa. Choć przez długi czas Syzyfowi udaje się uniknąć konsekwencji swoich czynów, to kiedy wydaje mu się, że przechytrzył bogów na dobre, ci pokazują swoją wszechmoc, a on musi odpokutować swoje winy. Nie ma sposobu, by od tego uciec. W micie znajduje się też odniesienie do cykliczności czasu, który nie jest linearny, a pewne sekwencje stale ulegają powtórzeniu.
...
https://www.edziecko.pl/Junior/7,160035,26644084,mit-o-...