Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Jedzenie awokado powiązane z lepszym mikrobiomem jelit
Naukowcy znaleźli dowody, że awokado wpływa na fizjologię układu pokarmowego, a także na skład i funkcje metaboliczne mikrobioty jelitowej.Obecnie awokado jest niezwykle popularnym pożywieniem wśród osób będących na zdrowej diecie. Jest często określane jako „superfood”, które ze względu na zdrowe tłuszcze i zawartość błonnika pokarmowego korzystnie wpływa na orgaznim. Chociaż korzyści zdrowotne związane z wysoką zawartość błonnika pokarmowego są już znane, naukowcy postanowili zbadać, jak wpływa na mikrobiom jelitowy.
Jak awokado wpływa na jelita?
Eksperci z University of Illinois w badaniu przeprowadzonym na osobach z nadwagą i otyłością odkryli, że codzienne spożycie awokado doprowadziło do wzrostu różnorodności mikrobiologicznej i wyższego stężenia mikrobiomów, które rozkładają błonnik. To zaś pomaga w wytwarzaniu metabolitów, które wspierają nasz ogólny stan zdrowia jelit. Naukowcy znaleźli dowody, że „ten bogaty w składniki odżywcze pokarm wpływa na fizjologię układu pokarmowego, a także na skład i funkcje metaboliczne mikrobioty jelitowej”. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Nutrition.
Mikrobiom jelitowy i prebiotyki
Ponieważ badania powiązały zły stan jelit ze stanem zapalnym, wspieranie drobnoustrojów jelitowych ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i ochrony wieloma przewlekłymi chorobami. Ponieważ tak wiele czynników przyczynia się do pogorszenia zdrowia jelit, warto wykorzystywać proste sposoby wspierania mikrobiomu jelitowego za pomocą żywności, którą jest zdrowa – a takie jest m.in. awokado. Jest ono także dobrym źródłem prebiotyków, niestrawnych związków, które wspierają probiotyki odpowiedzialne za równowagę w jelitach. Codzienne spożywanie awokado wspomaga zwiększoną różnorodność mikroorganizmów i korzystnie wpływa na pracę jelit.
https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/skladniki-odzywcze...