Temat: Bankowcy z pesymizmem patrzą na rynek pracy

Bankowcy z pesymizmem patrzą na rynek pracy

W bankach nadal rośnie nacisk na wyniki, a wynagrodzenia stoją w miejscu – wynika z badań przeprowadzonych przez Bankier.pl. 30 proc. respondentów ocenia, że prawdopodobieństwo utraty pracy w ciągu kolejnego roku jest wysokie lub bardzo wysokie. Gorzej niż przed rokiem oceniają swoje szanse na rynku pracy.


W czerwcu 2020 r. Bankier.pl już po raz piąty przeprowadził badanie „Jak pracuje się w bankach?”. Przypadło ono na szczególny moment – wkrótce po poluzowaniu epidemicznych ograniczeń, gdy obawy o najbliższą przyszłość gospodarki, także sektora bankowego, były szczególnie aktualne. Wyniki mogą sugerować, że czas „dokręcania śruby” w bankach ma się ku końcowi, ale wynagrodzenia nadal stoją w miejscu, a obawy o miejsce pracy nie znikają.

W anonimowym kwestionariuszu online pytaliśmy o kwestie związane ze środowiskiem pracy, systemami wynagradzania i organizacją zadań podczas okresu „zamknięcia” gospodarki. W badaniu zgromadziliśmy 4506 odpowiedzi obecnych i byłych pracowników banków. Podobnie jak w poprzednich edycjach większość respondentów z grupy obecnie zatrudnionych w bankowości stanowili pracownicy banków komercyjnych (prawie 70 proc.) mający bezpośrednią styczność z klientami (tzw. front office, ok. 60 proc. badanych).

Wymagania w górę, ale coś się zmienia
W poprzednich edycjach badania (w latach 2016-2019) odsetek respondentów wskazujących, że wymagania na ich stanowisku wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, stale oscylował wokół 80 proc. W tegorocznej fali badania większość (71 proc.) obecnych pracowników banków wskazała, że zakres obowiązków wzrósł, ale niemal co czwarty respondent (23 proc.) odpowiedział, że obciążenie pozostało bez zmian. To najwyższy odsetek takich odpowiedzi we wszystkich edycjach sondażu Bankier.pl.

64 proc. badanych wskazało, że w ostatnim roku oczekiwania co do efektów pracy wzrosły. To ponownie najniższy odsetek we pięciu edycjach. 28 proc. respondentów wybrało odpowiedź, że plany i zadania pozostały w 12 miesiącach poprzedzających badanie na podobnym poziomie – aż o 13 pp. więcej niż 2019 r.

Jednocześnie najmniej liczna grupa bankowców w historii badania (21 proc.) deklarowała, że wynagrodzenie na ich stanowisku pracy w ostatnim roku wzrosło. 18 proc. (o 5 pp. więcej niż w 2019 r.) wskazało, że miało miejsce obniżenie płacy.

Trwają redukcje ...

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bankowcy-z-pesymizmem-...