Temat: Zwrot wyposażenia przedmiotu najmu !

Strony zawarły umowę najmu, która uległa rozwiązaniu 3 lata temu. W lokalu pozostały rzeczy najemcy, który to przez 3 lata się nimi nie interesował, a teraz przysłał wezwanie do wydania tych rzeczy lub zapłaty ich równowartości.

Jak napisać odpowiedź odmowną dawnemu najemcy, z przytoczeniem przepisów prawa? Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie jestem prawnikiem.
Damian M.

Damian M. Repro Department
Manager

Temat: Zwrot wyposażenia przedmiotu najmu !

Jakkolwiek to się rozwiąże...wyślij najemcy obciążenie za 3 lata przechowywania rzeczy.
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Zwrot wyposażenia przedmiotu najmu !

Gdyby najemca zalegał jeszcze chociazby symboliczną złotówkę to można byłoby zastosowac art 670 Kodeksu Cywilnego
§ 1. Dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu.

Jesli wynajem został rozliczony a pozostały tylko rzeczy najemcy to jest on w dalszym ciągu ich włascicielem.

Jak wcześniej wspominał kol. Damian przechowywanie tych rzeczy też ma swoją cenę a ponadto zastanowiłbym sie czy obecność tych rzeczy w mieszkaniu nie utrudniała użytkowania tego mieszkania, a może nie można było tego mieszkania wynająć gdyż było zajęte przez cudze meble (nie wiem co to za rzeczy i ile ich było)

Posiadacz rzeczy ruchomej nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze.
Art. 174 kodeksu cywilnego

Posiadaczem samoistnym jest osoba, która włada cudzą rzeczą w taki sposób jakby była jej właścicielem.
Zasiedzenie jest równoznaczne z nabyciem własności rzeczy. Nie jest możliwe w ogóle zasiedzenie rzeczy ruchomej (w odróżnieniu od zasiedzenia nieruchomości), gdy posiadacz włada nią w złej wierze. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy wie, że nie ma do tego prawa. Dobra wiara musi istnieć w chwili objęcia rzeczy w posiadanie, ale też przez cały okres 3 lat aż do upływu terminu zasiedzenia.

Tutaj pozostaje jednak dylemat, czy była to dobra czy zła wiara. Czy były jakieś przesłanki do tego aby potraktować te rzeczy jako pozostawione (porzucone) przez najemcę?? Czy w ciagu trzech lat sygnalizował on że chciałby odebrać swoją własność.
Czy w końcu rzeczy te są tyle warte aby wszczynać postępowanie sądowe dot. zasiedzenia?

konto usunięte

Temat: Zwrot wyposażenia przedmiotu najmu !

to był sprzęt pozostawiony po zamkniętym lokalu gastronomicznym. lodówki itp - po ich odbiór do wynajmującego zgłosili się właściciele (Tyskie, Coca Cola). Reszta - jak alkohol, zastawa itp. po trzech latach po prostu się rozeszła.

Następna dyskusja:

Brak umowy najmu a zwrot ka...




Wyślij zaproszenie do